Tento web podporuje

ZADÁNO PRO RODIČE

Možná máte pocit, že svačina pro dítě není důležitá, hlavně že se nasnídá a pak si zajde na oběd. Maximálně mu do tašky dáte sušenku. Jenže,aby mu to myslelo celý den, potřebuje přísun živin i mezi hlavními jídly.

BEZ SVAČIN NEBUDOU DOBRÉ ZNÁMKY

Na nedostatek času se vymlouvat nemůžete, protože příprava zdravé svačiny ho tolik nezabere. Stačí trocha přemýšlení, cviku a zbytek je rutina.

Když školák celé dopoledne hladoví, zadělává si na vznik nadváhy a obezity, navíc je nesoustředěný. „Pokud děti pravidelně svačí, jsou méně unavené a dosahují lepších výsledků ve škole i při sportu,“ říká nutriční terapeutka Jitka Tomešová z Poradenského centra Výživa dětí, které se zapojilo do projektu, v rámci něhož se na pražských školách bude hovořit o důležitosti zdravé výživy a také o obezitě (více www.vyzivadeti.cz). Rodiče často chybují tím, že svačinu odbudou – dají dítěti peníze na bagetu nebo čokoládovou tyčinku z automatu, protože mají pocit, že to stačí. Jenže přebytek cukru a tuku energii do těla nedodá.

Vhodným dopoledním jídlem je např. porce mléčného výrobku (tvaroh, jogurt, ochucené mléko) a kousek ovoce. K odpolednímu jídlu se hodí kousek pečiva namazaný kvalitním rostlinným tukem, obložený šunkou nebo sýrem a k tomu zelenina. A to není zas taková práce, nemyslíte?

MANUÁL NA JÍDLO DO KRABIČEK

  • Udělejte si svačinový jídelníček na celý týden, ať máte přehled, co bude dítě jíst dopoledne, co odpoledne a co bude třeba nakoupit.
  • Zakombinujte svačiny do rodinného jídelníčku – když koupíte šunku k večeři, schovejte si část na druhý den ke svačině. Děláte-li tvarohovou pomazánku, trochu si dejte stranou, přimíchejte např. nastrouhanou mrkev a máte obměnu ke svačině.
  • Občas jim přilepšete kouskem kvalitní čokolády, müsli tyčinkou. Svačiny jim musí chutnat a musí být pestré.