Tento web podporuje

Tuky v dětském jídelníčku

Počet obézních dětí stoupl v Evropě od roku 1980 více než trojnásobně, u nás se potýká s nadváhou, či dokonce obezitou až 15 % dětí. Jak můžete své ratolesti před touto hrozbou ochránit?

Obezita v dětském věku zvyšuje riziko výskytu závažných onemocnění (vyšší hladiny cholesterolu, cukrovky a zvýšeného krevního tlaku), která se dříve objevovala především u dospělých. Hlavními součástmi léčby obezity je úprava životosprávy a zvýšení pohybové aktivity. „U dětí považujeme prevenci nadměrného zvyšování tělesné hmotnosti za daleko účinnější než samotné léčení nadváhy nebo obezity,“ vysvětluje doc. Zuzana Urbanová a dodává: „Prevence spočívá v zajištění rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie. Základním preventivním i léčebným opatřením je dieta, kterou dnes chápeme jako racionální výživu, a měly by ji dodržovat všechny děti. Jejím základem je rozumná strava se sníženým obsahem živočišných tuků a preferencí kvalitních rostlinných olejů. Jejich představitelem je např. cenově dostupný řepkový olej.“

IDEÁLNÍ OLEJ

Tuky by měly tvořit zhruba jednu třetinu denního energetického příjmu. Je však nutné věnovat pečlivou pozornost výběru správných druhů. „V dětském jídelníčku je třeba maximálně omezit potraviny s vysokým podílem nasycených (živočišných) tuků – a to i ve skryté formě. Mezi takové patří například plnotučné mléko a smetanové mléčné výrobky, uzeniny a masné výrobky, tučné maso, chipsy, jemné a trvanlivé pečivo nebo některé cukrářské výrobky s tučnými krémy a polevou,“ říká nutriční terapeutka Poradenského centra Výživa dětí Hana Knížková a dodává: „Vhodnou volbou je používání kvalitních rostlinných olejů, z nichž je pro naši populaci ideální řepkový olej. Jeho přínos spočívá v nízkém podílu nezdravých nasycených mastných kyselin a vysokém obsahu prospěšných vícenenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění, a to zejména díky pozitivnímu ovlivnění hladiny cholesterolu.“ Dostatečný příjem nenasycených mastných kyselin je podle posledních výzkumů důležitý i pro vývoj dětí a zdravotní stav těhotných žen, ovlivňuje kvalitu pokožky a podílí se na obranyschopnosti organismu. Z běžně používaných olejů má řepkový olej nejnižší obsah nasycených mastných kyselin a z hlediska obsahu omega 3 mastných kyselin patří k nejvýznamnějším zdrojům rostlinného původu.

KDO HLEDÁ, NAJDE

Pokrmy pro děti bychom měli připravovat výhradně z kvalitních potravin. V případě tuků nejde pouze o množství, ale také o prospěšnost. „Nutričně hodnotný řepkový olej je pro dětskou kuchyni vhodný i díky své jemné chuti. V jídlech připravených za použití řepkového oleje nedominuje tuková příchuť a děti je neodmítají, jak tomu často bývá v případě chuťově i aromaticky výrazného oleje olivového,“ vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková.

Řepkový olej je univerzálně použitelný a hodí se k přípravě zeleninových salátů, stejně tak jako na tepelnou úpravu pokrmů. V obchodech je sice méně zastoupen než například slunečnicový, ale kdo hledá – najde. Jeho výhodou je také jeho cenová dostupnost. Podrobnější informace najdete na www.olejnadzlato.cz.

VÍTE, ŽE…

… řepkový olej díky své neutrální chuti zvýrazňuje v pokrmu aroma hlavních ingrediencí, jejichž souznění jedinečně doladí?

Publikováno: Fajn život, 13.5.2014