Tento web podporuje

Ovoce a zelenina: jak přesvědčit děti, aby je více jedly?

Máte pocit, že vaši potomci jsou obrazně řečeno na štíru s konzumací ovoce a zeleniny? Poradíme vám, jak to změnit.

Možná totiž chyba není u vašich ratolestí, ale třeba ve vás. Dospělí mají být tím správným příkladem, a pokud třeba právě vám zeleninka ani ovoce moc neříkají, je s podivem, že je vaši potomci vůbec jedí…

Dívky vedou

Víte, že dívky a ženy konzumují větší množství ovoce a zeleniny než chlapci a muži? Na spotřebu ovoce a zeleniny má vliv i věk. U dětí a adolescentů spotřeba s věkem klesá, u dospělých je vztah mezi věkem a příjmem opačný. Obecně však platí: čím dříve děti seznámíte se zeleninou a ovocem, tím rychleji k těmto potravinám najdou cestu. A pak je šance, že jim dobré návyky vydrží celý život.

Děti jsou znalé, nikoliv vševědoucí

„Děti vědí, že ovoce a zelenina jsou zdravé, a proto je důležité je jíst. Jen si neuvědomují, v jakých formách mohou jednotlivé druhy konzumovat – jako například ve formě kompotu a sterilované zeleniny, v pokrmech, jako ovocné nebo zeleninové šťávy,“ říká nutriční terapeutka Věra Boháčová z Poradenského centra Výživa dětí. Rovněž je třeba dětem připomínat, že tyto suroviny by měly být běžnou součástí každého dne.

Pomalu, zato jistě

Když dítě přechází na pevnou stravu, zpočátku mu některá jídla nemusejí chutnat. Třeba mnoho druhů zeleniny má nahořklou chuť. Co s tím? Pořekadlo, že trpělivost růže přináší, platí i v tomto případě. Snažte se „méně chutné“ druhy nabízet potomkům častěji než jiné. Ale v lákavé formě – zeleninu můžete například ozdobně nakrájet a odekorovat jí bramborovou kaši. Rozhodně však nezkoušejte ani metodu cukru (Dám ti odměnu, když zeleninku sníš.), ani biče (Dokud nebude talíř prázdný, nezvedneš se od stolu a zapomeň, že půjdeme na koupaliště!).

Co když to vážně nechtějí

Pokud se právě vy nad zeleninou či ovocem trochu ošklíbáte, je pravděpodobné, že totéž budou dělat i vaše děti. Jistě, ve školkách a školách hraje velkou roli také fakt, jak se chovají jejich vrstevníci, ale nejvíce času tráví potomci s vámi. Takže máte skvělou příležitost případně pozměnit svoje návyky, a tak nenápadně vést i je.

„Když připravíte salát, naservírujte si pěknou porci a dítěti řekněte, že vám moc chutná. Více ovoce a zeleniny bude dítě jíst, přidáte-li ovoce nebo zeleninu do jeho oblíbeného pokrmu. Například do jogurtu borůvky, z jahod a mléka umixujte koktejl, do obloženého sendviče vložte list salátu a kolečko rajčete, do polévky kolečka mrkve a růžičky brokolice,“ uvádí Věra Boháčová.

Že tohle znáte? Prima. A děláte to?

I barvy hrají roli

S odbornicí jsme pro vás připravili základní přehled ovoce a zeleniny podle barev a nejdůležitějších látek.

Bílá až světlá: například angrešt, banán, hruška, jablko, cukrový meloun, bílá ředkev, celer, čínské zelí, fenykl, květák, patizon, pórek.
Co obsahují: Draslík zklidňuje organismus a udržuje činnost svalů a srdce. Vláknina podporuje trávení a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Žlutooranžová: například broskev, mango, grep, kaki, mandarinka, meruňka, nektarinka, pomeranč, citron, paprika, dýně, mrkev.
Co obsahují: Beta-karoten dodává vitamín A, chrání tělo před volnými radikály a působením UV záření. Ale také posiluje imunitu, zlepšuje zrak, podporuje funkci žaludku a střev.

Červená: například červený rybíz, červený pomeranč, jahody, maliny, meloun, třešně, višně, brusinky, ředkvičky, červená paprika i řepa, rajčata.
Co obsahují: Vitamín C zvyšuje odolnost organismu. Beta-karoten a lykopen působí antioxidačně. Červené plody také přispívají ke zdraví pokožky, kostí, zubů, dásní a chrupavek.

Zelená: artyčoky, avokádo, brokolice, cuketa, fazolové lusky, hrášek, chřest, kapusta, okurky, hlávkový a ledový salát, špenát, zelí, zelené hrozny, kiwi.
Co obsahují: Kyselina listová přispívá ke správnému růstu a vývoji i k optimální tvorbě krvinek a krevních destiček. Navíc podporuje duševní zdraví. Beta-karoten jako antioxidant udržuje tělo déle mladé.

Publikováno: 11. 8. 2015, na http://www.webozdravi.cz/

http://www.webozdravi.cz/wellness/ovoce-a-zelenina-jak-presvedcit-deti-aby-je-vice-jedly