Tento web podporuje

Hodí se vědět

 • Sportovní aktivity podle věku

  Pro zdraví dítěte je velmi důležitá rovnováha mezi výživou (energetickým příjmem) a pohybovou, sportovní aktivitou (energetickým výdejem). Nadbytek energie a nedostatek pohybu vede k nadváze a poté k obezitě. Právě pohybová aktivita se však u dnešních školáků výrazně snižuje. Téměř 25 % dětí necvičí, a to dokonce s vědomím rodičů.

 • Infekčnost klíšťat zjišťují odborníci

  Je běžné, že když na dítěti nalezneme klíště, děsíme se, zda není infikováno boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Dnes již nemusíte sledovat ranku, zda se kolem nevytvořila skvrna. Stačí, když klíště pošlete do specializované laboratoře, kde Vám do 5 dnů řeknou, zda klíště bylo či nebylo infikováno.

 • Léto a zdravé grilování

  21. června se podle kalendáře oficiálně přihlásilo léto. Toto roční období sebou přináší řadu radostí, ať už se jedná o nejrůznější sporty (např. koupání), ale také například venkovní posezení spojené s oblíbeným grilováním.

 • Když se řekne „pitný režim“

  Voda je tekutina, bez které by nám známý život nemohl existovat. Tělo člověka je tvořeno z velké části vodou. Voda je součástí všech buněk (60 % tělesné vody), ale vyplňuje i prostory mezi buňkami (40 % tělesné vody). Usnadňuje trávení, napomáhá vstřebávání živin a je nezbytným činitelem při přeměně látek a regulaci tělesné teploty.

 • Historie a současnost školních jídelen

  První náznaky školního stravování se v naší republice objevily krátce po druhé světové válce v podobě přesnídávek, podávaných všem dětem ve školách v zájmu zlepšení jejich celkového zdravotního stavu. Krátce nato začaly vznikat první školní jídelny, zřizované spontánně z iniciativy obcí a škol. S rostoucí zaměstnaností žen v 50. letech rostla navíc i potřeba zajistit péči o jejich děti, a to včetně stravování.

 • Čím se musí školní jídelny řídit?

  Školní jídelny se po roce 1990 staly součástí škol, i když některé velké jídelny jsou samostatnými právními subjekty. Ve většině škol jsou vedoucí jídelen podřízeni řediteli školy, přičemž neznají rozpočet určený pro jídelnu a nemohou ovlivnit nákup zařízení ani potravin. V zájmu úsporných opatření jsou snižovány počty pracovníků, jejich pracovní úvazky jsou kráceny, a to často až pod únosnou mez.

 • Nejčastější mýty v dětské výživě

  Při poradenské činnosti se často setkáváme s řadou názorů a pohledů na to, jak děti stravovat. V mnoha případech jsou představy rodičů nebo i samotných dětí zcela mylné a se zásadami zdravé výživy nemají mnoho společného.

 • Mýty kolem výživy se bortí

  Maminka přivede k lékaři potomka, kterého už týden trápí průjem. Pan doktor se ptá: „Dodržujete dietu? Čím děcko krmíte?“ „Dávám mu k večeři párky, ty mu chutnají!“ Lékař obrátí oči v sloup, načež udivená maminka dodá: „Ale pane doktore, ty párky jsou samozřejmě dietní!“