Vitaminy skupiny B
Na zdraví člověka má vliv celá řada živin – nutrientů. Mezi „makroživiny“ patří bílkoviny, sacharidy a tuky, mezi tzv. mikroživiny pak vitaminy a minerální látky. Vitaminů a minerálních látek potřebujeme jen malé množství, jejich nedostatek (tzv. hypovitaminóza, příp. avitaminóza) však pro nás může mít výrazně nepříznivé důsledky. Pojďme se blíže podívat na část vitaminů, kterou známe pod souhrnným označením „vitaminy skupiny B“.
Vitaminy skupiny B patří (spolu s vitaminem C) do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. To je také důvod, proč si jejich nadbytek tělo neumí uložit a spolu s ostatními tekutinami jej z těla vylučuje.
Vitaminy si lidské tělo, až na výjimky, nedokáže v potřebném množství samo vytvářet, je tedy nutné přijímat je spolu s potravou. Pokud se vitaminů ve stravě nedostává, může dojít ke zhoršení některých funkcí, na které má daný vitamin přímo vliv. Funkce jednotlivých vitaminů jsou v dětském i dospělém organizmu stejné, děti jsou však na nedostatek vitaminů podstatně citlivější.
Velká část vitaminů skupiny B je nezbytná pro fungování mozku. Pomáhají např. při komunikaci mezi mozkovými buňkami – podílejí se na metabolizmu a produkci tzv. neurotransmiterů (přenašečů nervových vzruchů).
Vitaminy, které mají vliv na správné fungování nervové soustavy a duševní vývoj, jsou B1, B6, B12 a kyselina listová (vitamin B4).
Nervová vlákna jsou díky nim zdravá a informace mohou proudit rychleji. Každý vitamin skupiny B má pak ještě svou vlastní specifickou úlohu, kterou přispívá ke správnému fungování nervové soustavy. Vitaminy skupiny B mají navíc vliv i na celou řadu dalších orgánů nebo procesů v těle:
- Vitamin B1(thiamin) se někdy nazývá také „duševní vitamin“, nebo „vitamin radosti“. Chrání nervy před zánětlivými onemocněními a navíc působí proti náladovosti a podrážděnosti. Je potřebný pro dobrou paměť a udržení pozornosti. Posiluje srdeční činnost a podílí se na metabolizmu sacharidů.
- Najdeme jej především v droždí, nejrůznějších semínkách, ořeších, luštěninách, mase či celozrnném pečivu.
- DDD1 pro děti 0,3-1,5 mg, pro dospělé 1-2 mg
- Vitamin B6(pyridoxin) podporuje schopnost soustředit se, jeho dostatek omezuje nervozitu. Je vhodný mimo jiné také pro sportovce, protože podporuje obnovu svalů. Podporuje obranyschopnost organizmu, pomáhá bojovat proti únavě či problémům s pokožkou.
- Stejně jako vitamin B1 se vitamin B6 nachází v droždí, semínkách, např. slunečnicových, dále v ořeších, obilovinách a některých druzích zeleniny (kapusta, zelí).
- DDD pro děti 0,3-1,7 mg, pro dospělé 1,8-2,5 mg
1 DDD = doporučená denní dávka
- Vitamin B12(kobalamin) se přímo podílí na výrobě látek zajišťujících dobrou náladu (např. serotonin nebo dopamin). Podporuje vyrovnanost a pomáhá zmírnit projevy stresu a deprese. Přispívá i ke zdraví srdce a říká se o něm, že je „nositelem životní energie“. Je naprosto nezbytný pro růst a vývoj dětí, zlepšuje paměť a schopnost soustředit se.
- Nejvíce jej získáme z jater, masa, ryb a mléčných výrobků.
- DDD pro děti 0,5-2 µg, pro dospělé 2-4µg
- Kyselina listová (vitamin B4) pomáhá udržovat duševní zdraví, celkově dobrou psychickou pohodu a uvažuje se o tom, že svým příznivým účinkem na metabolismus nervové tkáně může ovlivňovat např. i hyperaktivní projevy dětí. Ovlivňuje také tvorbu krve, podporuje činnost srdce, jater, žaludku a střev. Jeho nedostatek v těhotenství může napáchat nenapravitelné škody na budoucím děťátku.
- Mezi hlavní zdroje patří hovězí játra, obiloviny, listová zelenina, mléko či vejce.
- DDD pro děti 80-200 µg, pro dospělé 200-300 µg