Tento web podporuje

Meruňky

Jistě budete souhlasit s tím, že meruňky patří mezi jeden z nejoblíbenějších letních druhů ovoce. Když už je my i naše děti s oblibou jíme, mohou pro nás být i něčím přínosné?

Meruňky byly známy v Číně již asi 2 000 let před naším letopočtem. Odtud se přibližně v 1. století našeho letopočtu dostaly přes arabské země do oblasti Středomoří. O jejich rozšíření dále se pak postarali Arabové a v současné době se jim daří ve všech teplejších oblastech.

Pro výživu dětí jsou velmi vhodné, mají měkčí konzistenci, neobsahují tvrdé slupky ani jadérka (u malých dětí tak nehrozí dušení). Jsou tedy vhodné i pro ty, kteří potřebují dodržovat zásady tzv. šetřící diety a musí tvrdé slupky a jadérka ve svém jídelníčku co nejvíce omezovat.

I přesto, že jsou meruňky velmi sladké a chutné, obsahují pouze 9 g sacharidů a jejich energetická hodnota je jen 188 kJ (pro srovnání: banán má cca 2x tolik energie ve stejném množství).

Čím mohou meruňky prospět našemu zdraví a zdraví našich dětí? Mají třeba vysoký obsah vitaminu A a jeho provitaminu b-karotenu (ve 100 g mohou mít až ½ dávky doporučené pro děti). Vitamin A je známý svým příznivým vlivem na zrak, jeho nedostatek může vést až k šerosleposti. Vitamin A také posiluje imunitu a kvalitu pokožky. U dětí je dostatečný příjem nezbytný pro správný růst a vývoj. Meruňky jsou bohaté také na draslík. Ten zase přispívá ke správné funkci svalů a nervů, pokud se někdo cítí unaven, pravděpodobně trpí nedostatkem draslíku.

Nejchutnější jsou pochopitelně čerstvé meruňky. Pokud je budete dobře skladovat (tj. v chladu a temnu), vydrží Vám i dva týdny. Pokud nemáte tu možnost, můžete z meruněk připravit také kompot, džem nebo je usušit. Sušené meruňky jsou v poslední době stále více oblíbenou pochoutkou a hlavně – jsou na mlsání jistě vhodnější než sušenky nebo bonbony. Pozor jen u kupovaných sušených meruněk, které mohou být ošetřeny sířením (zvyšuje jejich trvanlivost). Než je začnete jíst nebo než je podáte dětem, omyjte je pod tekoucí vodou.

Meruňky Energetická hodnota (kJ) Sacharidy (g) Vláknina (g) Vitamin A (µg)
Čerstvé 188 10 2 150
Sušené 1 035 55,7 8 385
Meruňky Vitamin C (mg) Draslík (mg) Hořčík (mg) Železo (mg)
Čerstvé 9 278 9 0,7
Sušené 11 1 370 114 4,4