Tento web podporuje

Pitný režim

Nedílnou součástí zdravé výživy dětí a dospělých je správný pitný režim. Zatímco pro dospělé se běžně doporučuje vypít 2,5-3 litry tekutin, pro děti, hlavně pro ty malé, by to mohlo být až příliš. Množství tekutin doporučované dětem je závislé na věku dítěte, v úvahu se ale bere také jeho hmotnost. Kolik toho má Vaše dítě za den vypít, můžete sami zjistit podle tabulky doporučeného příjmu tekutin a níže uvedeného příkladu:

4-7 let 7-10 let 10-13 let 13-15 let 15-19 let
Celkem (l/den) 1,6 1,8 2,15 2,45 2,8
Z nápojů (ml/kg/den) 75 60 50 40 40


Příklad
:

Abychom zjistili, kolik má naše dítě vypít za den tekutin, vynásobíme množství mililitrů (v řádku „Z nápojů“) pro daný věk dítěte jeho hmotností.
Pokud 12tileté dítě váží např. 45 kg počítáme: 45 x 50 ml = 2250 ml.

Výběr nápojů

Pitný režim dětí by měl být hrazen hlavně neperlivou stolní vodou, ovocnými džusy nebo šťávami ředěnými vodou, ovocnými, zelenými nebo bylinnými čaji, slabým černým čajem nebo mléčnými nápoji.

Proč NE

 • sladké limonády: slazené limonády jsou pro tělo především zdrojem energie a jednoduchých sacharidů. Zbytečně zvyšují energetický příjem, což může být jednou z cest k tloustnutí.
 • neředěné ovocné džusy: jsou na tom podobně jako slazené limonády. Protože ale džusy obsahují vitaminy, minerální látky a někdy i vlákninu, není nutné je úplně vyloučit, ale je dobré pít je ředěné vodou. Další výhodou ředění ovocných džusů je také snížení agresivity ovocných kyselin a tím i snížení rizika překyselení žaludku při jejich pravidelném pití.
 • minerální vody: podle některých odborníků na zdravou výživu lidé, kteří nepracují v horkém prostředí nebo aktivně nesportují, nemají tak velké ztráty minerálních látek z těla, aby museli pravidelně pít minerální vody. Pokud je pijete a podáváte je i svým dětem, měli byste se řídit následujícími dvěma pravidly:
  1)  nevypít jich více než cca 1/3 celkového pitného režimu za den,
  2)  střídat různé druhy minerálních vod (při pití pouze jednoho druhu minerálky může snadno dojít k nerovnováze mezi minerálními látkami v těle).
 • sycené nápoje: bublinky v některých nápojích jsou vytvořeny oxidem uhličitým (CO2). Ten ale při časté konzumaci může způsobovat nadýmání či překyselení žaludku. Oxid uhličitý také dokáže „oklamat“ tělo, které pak nepociťuje žízeň, ačkoli příjem tekutin ještě není dostatečný.
 • černý čaj a káva: silný černý čaj a káva se nezapočítávají do pitného režimu dětí ani dospělých, protože organizmus odvodňují, mohou také způsobovat podráždění žaludku. Pro pitný režim dětí nejsou vhodné také z toho důvodu, že obsahují kofein.
 • některé druhy bylinkových čajů: Bylinkové čaje samozřejmě můžete dětem podávat, důležitý je ale jejich výběr. Běžně byste jim totiž neměli mimo období nemoci podávat bylinkové čaje s léčebnými účinky. Tělo si na jejich léčivý účinek může zvyknout a ve chvíli, kdy potřebujete, aby vašemu dítěti pomohly, nebude na ně tělo reagovat (podobně jako vzniká odolnost proti některým lékům). Bez obav ale můžete svým dětem připravit čaj z maliníkového, ostružiníkového nebo jahodníkového listí, jablečných slupek, plodů borůvek nebo ostružin nebo připravené směsi určené pro děti.
 • alkoholické nápoje: alkoholické nápoje by měly zůstat opravdu záležitostí jen dospělých a to i při rodinných oslavách se staršími dětmi. Alkohol u dětí způsobuje nevratné poškození mozkových buněk, jater a vede snadno k závislosti na alkoholu v dospělosti.

K čemu může vést nedostatek tekutin?

 • Bolesti hlavy
 • Únava
 • Zácpa
 • Dlouhodobě potíže s ledvinami