Tento web podporuje

Víte, co jíte?

Dětská výživa patří mezi kontroverzní témata, ať už mezi maminkami, nebo odborníky. Dávno jsou (naštěstí) pryč doby, kdy kojenci a batolata jedli pudinky, pili kakao a kravské mléko a nejoblíbenějšími pamlsky byly dětské piškoty.

Obezita a nadváha trápí značné procento populace a kromě dědičnosti a dalších vlivů je rozhodující strava, kterou dítě přijímá v prvních letech života (a samozřejmě i po jeho zbytek). Ať už jsem se svojí dcerou kdekoli, vždycky se najde nějaká hodná teta, která jí nabízí čokoládičky, zmrzlinu, nebo v lepším případě staré známé piškoty. Následuje mé rázné gesto a vzápětí nechápavé výrazy. „A ty jí nic nedáváš? Chudák malá. A proč?“ V podobných situacích si připadám jako krkavčí matka.

Nevím, jestli je to mou profesionální deformací, nebo ve mně rodiče vypěstovali dobré stravovací návyky, ale Mia měla poprvé rohlík až když jí bylo něco málo přes rok a zatím neví ani co je Lipánek, ani jak chutná čokoláda nebo sušenky. Zbožňuje šťávu z hroznů, bílý jogurt a jablíčka.

Je mi jasné, že ji dlouho okolním vlivům neubráním a přiznám se, že když jí její malé kamarádky dávají s láskou do pusinky něco nepříliš nezdravého, raději dělám, že to nevidím.

Ptáte se, co je vlastně pro malé děti zdravé a čeho se naopak vyvarovat? Pak čtěte pozorně naše Velké téma. Možná vám naše rady budou připadat příliš přísné, ale stojí minimálně za zamyšlení. PS: Podstrčte článek o stravování také babičkám a dědům. Dost možná nemají ponětí o tom, že trendy ve výživě dávno vyhnaly z dětského jídelníčku krupicovou kaši a med na dudlíku.

Maminka, 26.4.2007