Tento web podporuje

Obézním holčičkám podle vědců častěji hrozí předčasná puberta

Michigan (USA) 6. března (ČTK) – Holčičkám, které už ve třech letech trpí nadváhou, hrozí častěji než jejich „normálním“ vrstevnicím předčasná puberta, třeba už v devíti letech. Vyplynulo to ze studie amerických vědců zveřejněné v odborném časopise Pediatrics.

Dívky, které dospějí do puberty dříve než v obvyklých deseti letech a více, rovněž podle odborníků začínají předčasně s alkoholem nebo sexem. Jsou také více ohroženy rakovinou, včetně rakoviny prsu.

Lékaři z fakultní nemocnice Michiganské univerzity sledovali 354 dívek od jejich tří do 12 let. Téměř polovina vykazovala v devíti letech znaky předčasné puberty a většina z těchto dívek měla vysoký index tělesné hmotnosti (BMI), který se počítá z poměru tělesné výšky a váhy.

„Předchozí práce ukázaly, že dívky procházející předčasnou pubertou mají vyšší BMI. Dosud se ale nevědělo, zda puberta vede k nadváze nebo nadváha k pubertě,“ řekla vedoucí výzkumu Joyce Leeová, kterou citoval server BBC News. „Naše studie ukázala, že jde o druhý případ,“ dodala.

Zpravodajství ČTK, 6.3.2007