Tento web podporuje

Máte obézní děti? Nevozte je autem, radí Britové

Pomůžete nejen jim, ale i klimatu

Londýn – Máte obézní děti a chcete něco udělat pro jejich zdraví? Tak je nevozte do školy autem.Takové doporučení dala rodičům britská nevládní organizace Institut pro evropskou enviromentální politiku (IEEP).
Nejen Británie, ale i celá Evropa se totiž potýká s přílišnou nadváhou dětí. Ta je spojena mimo jiné se špatnými stravovacími návyky, vysedáváním u počítače a televize a nedostatkem pohybu, zejména chůze.
Místo cesty s aktovkou na zádech do nedaleké školy tak raději rodiče volí pohodlnější jízdu autem. Jestliže v roce 1989 Britové najezdili ročně na cestách do škol 408 kilometrů, předloni to bylo o rovných 200 kilometrů více.

„Nahrazování chůze jízdou autem má za následek nárůst obezity. Chůze je totiž pro většinu lidí nejpřirozenější cestou, jak spálit kalorie,“ domnívá se autor studie IEEP Adrian Davis.

Tloušťka souvisí i s klimatem

Zvýšené používání automobilu má kromě toho negativní dopad na životní prostředí. „Krize obezity a klimatu spolu zcela jasně souvisejí,“ napsala ve studii Carolina Valsecchi.
„Abychom tyto trendy odvrátili, musíme vyvinout soustředěnou akci,“ dodala.

„Průzkumy zcela jasně ukazují, že tak jednoduchá věc jako krátká chůze pomůže tělu i klimatu,“ upozornil Davis.

A jak chtějí britští ekologové přesvědčit rodiče, aby děti do škol nevozili? Jednoduše. Navrhují totiž kolem škol rozmístit zákazy vjezdu.

Publikováno na serveru Aktualne.cz 16.8.2007