Tento web podporuje

JE VAŠE DÍTĚ OBÉZNÍ?

Hledání cesty pro opuštění řad tlouštíků

Nadváha je problémem nejen dospělých. Děti ji v mnoha případech nesou mnohem hůře nejen fyzicky, ale v první řadě psychicky. Nenechme je trápit se.

Setkáme-li se s rodičem, jehož dítě má nadváhu nebo je obézní, cítíme většinou z jeho slov velkou bezradnost či dokonce rezignaci. Mnozí chápou, že nadbytečné kilogramy jejich dítěte jsou problémem, který by se měl řešit, ale často neví, jakým způsobem. Předpokládají, že při hubnutí budou muset dítě „trápit dietou“, odpírat mu jeho oblíbené laskominy, což by ve svém důsledku znamenalo vyšší míru psychické zátěže i pro ně samé.

CESTA NEJMENŠÍHO ODPORU

Rodiče proto nejčastěji volí cestu nejmenšího odporu a snaží se kilogramy svého dítěte nejprve „vyléčit“ jiným způsobem než změnou stravovacích a pohybových návyků. Prvním pokusem o „léčbu“ nadváhy či obezity bývá návštěva endokrinologické ordinace. „Co když za nadbytečné kilogramy mého dítěte může onemocnění štítné žlázy?
Možná by stačily nějaké prášky a problém by se sám vyřešil.“ V některých (i když velice vzácných) případech se opravdu nutnost léčby štítné žlázy ukáže, ale samotná medikamentózní léčba celou situaci neřeší. Co dál? Zkusit, zda by problém nevyřešil jiný odborník? Děti se tak mohou ocitnout v léčebnách, kde v rámci redukčního programu sice zhubnou, ale pokud po návratu nezmění svůj životní styl a nemají patřičnou podporu rodičů, většinou shozené kilogramy naberou zpět.

Začne se odvíjet nekonečný příběh, ve kterém jsou všichni aktéři vystaveni velkému psychickému tlaku. Rodiče i dítě se tak trápí nebo posléze na problém rezignují. Lze dojít k řešení zcela jinou cestou?

CVALÍKOVA POUŤ KE ZDRAVÍ

Třináctiletý Pavel, jak sám řekl, nebyl nikdy žádný střízlík. Odmalička byl „pěkný chlapeček“, ale situaci nijak neřešil, protože nadbytečných kilogramů nebylo tolik. S nástupem puberty se situace zhoršila a kvůli nadváze byl také nucen přestat se svým oblíbeným sportem. Začal proto urychleně nadbytečné kilogramy řešit, bohužel víceméně neúspěšně. Nejprve vyzkoušel různé diety. Držel je vždy několik dní, zhubl jeden či dva kilogramy, ale poté se opět vrátil ke svým původním stravovacím návykům. Z tohoto důvodu šla automaticky váha opět nahoru.

Pavel měl naštěstí velkou oporu ve své mamince, která se s celu situací nechtěla smířit a začala hledat cestu, která by je z nekonečné příběhu a hlavně trápení s nadbytečnými kilogramy vyvedla ven. Kdo hledá, najde…

HRAVĚ ŽIJ ZDRAVĚ!

Pavel s maminkou začali navštěvovat rodinné kurzy snižování nadváhy, které pořádá společnost STOB (www.istob.cz). V těchto kurzech se děti nenásilnou hravou formou učí, jak změnit své stravovací a pohybové návyky a nastartovat redukování nadbytečných kilogramů. Dítě je však do jisté míry závislé na dospělém a bez jeho přičinění by veškerá snaha o redukci nežádoucích kilogramů nebyla tak úspěšná. Je proto pochopitelné, že podmínkou vstupu do kurzu je účast alespoň jednoho z rodičů nebo jiného dospělého žijícího ve společné domácnosti s dítětem.

Pod vedením zkušených lektorů se dospělí dozvídají, jak správně sestavit dětský jídelníček, jak při hubnutí dítě podporovat a motivovat, a především jakým způsobem řešit „psychicky“ obtížné situace, které jsou se zvládáním redukce nadváhy či obezity spojeny.

JÍDELNÍČKU, CO DĚLÁM ŠPATNĚ?

Pokud bychom nahlédli do jídelníčků dětí, a možná nejen těch, které přicházejí do rodinných kurzů snižování nadváhy, můžeme vysledovat několik typických chyb. Často stačí, abychom je v jídelníčku identifikovali a postupně odstranili. Dítě pak velmi úspěšně redukuje svou hmotnost i bez speciálních dietních programů.

DĚTI ČASTO:
  • nesnídají nebo snídají úplně nevhodná jídla (smažená míchaná vajíčka, hodně sladké cererálie s mlékem nebo oplatky či jiné sladkosti),
  • nemají pravidelný jídelní režim – tj. málo snídají, nesvačí a večer dohánějí denní deficit,
  • málo pijí a pitný režim řeší zcela nevhodnými sladkými limonádami,
  • k obědu a večeři jedí v jeden den to samé jídlo nebo se opakuje stejné hlavní jídlo po dva dny,
  • v rámci večeře konzumují jídla, která jsou velmi rychlá na přípravu, ale o jejich vyváženosti z hlediska nutričního nemůže být ani řeč,
  • vynechávají v jídelníčku zeleninu a ovoce,
  • nejí mléčné (zejména zakysané) výrobky,
  • nosí do školy nevhodné svačiny nebo si kupují nevyhovující potraviny v automatech či bufetech,
  • konzumují jídla s přemírou příloh – těstovin, knedlíků a podobně,
  • při oslavách a dalších výjimečných příležitostech (Mikuláš, Vánoce, Velikonoce) se přejídají velkým množstvím nezdravých potravin.

„I já jsem dělal spoustu chyb v jídelníčku, jedl jsem hodně nepravidelně a především pil přeslazené limonády. Dost jsem také lenošil a trávil spoustu volného času u televize či počítače,“ říká Pavel. Stačilo tedy „pouze“, aby začal dodržovat pravidelný jídelní režim a vynechal sladké limonády. Díky tomu, že začal hubnout, se vrátil i ke svému oblíbenému sportování.

KONEC DOBRÝ VŠECHNO DOBRÉ

Pavel i jeho maminka zjistili, že hubnutí není žádná věda a že k němu stačí jen trochu změnit své stravovací a pohybové návyky. Pavlovi váha v současné době ukazuje o 9 kg méně. Nyní na něj ale čeká nejtěžší fáze – shozené kilogramy nenabrat zpět. Tím nejdůležitějším, co měl Pavel a všichni ostatní na své cestě za zhubnutím získat, je však poznání, že zvládání nadbytečných kilogramů sice většinou bývá celoživotním – nekonečným – příběhem, ale na druhou stranu nemusí být problémem, který ubírá člověku velké množství životní energie. Naopak může být impulsem k přemýšlení o správném životním stylu.

PŘÍKLADY KONKRÉTNÍCH JÍDELNÍČKŮ

První dva denní jídelníčky jsou pro dětskou výživu nevhodné, přestože se ten druhý snaží budit dojem jídelníčku zdravého. Třetí jídelníček je příkladem toho, co by mělo redukující dítě za den sníst.

Nevhodný jídelníček
  • snídaně – veka s máslem a šunkovým salámem, čaj
  • svačina – bageta
  • oběd (školní jídelna) – knedlík, maso, omáčka (svíčková), slazený čaj, moučník
  • svačina – sušenky, hamburger nebo milkshake
  • večeře – instantní polévka, těstoviny s mletým masem, kečup, sýr, zmrzlina, jahoda

Celkem 8940 kJ, bílkoviny 68 g, sacharidy 258 g, tuky 96 g, trojpoměr živin: 12 % bílkovin, 48 % sacharidů, 40 % tuků

Tento jídelníček obsahuje nadbytečné množství energie, má nevhodnou skladbu, nadbytečný příjem tuků. Vysoký glykemický index vede k pocitům hladu a k následnému přejídání a ukládání tukových zásob. V tomto jídelníčku je nedostatek potřebných složek výživy – nenasycených mastných kyselin, vápníku, kyseliny listové, vitaminu C. Jídelníček naopak obsahuje nadbytek tuku s nasycenými mastnými kyselinami a velmi škodlivými trans-mastnými kyselinami a více než dvojnásobné množství cholesterolu oproti doporučené hodnotě. Nízký příjem vápníku kombinovaný s nadměrným příjmem fosforu vede ke snížení ukládání vápníku do kostí.

Rádobyzdravý redukční jídelníček
  • snídaně – sladké cereálie se 100 ml odstředěného mléka, čaj
  • svačina – nápoj Kubík
  • oběd – rizoto
  • svačina – hroznové víno 100 g
  • večeře – zeleninový salát, 1 kus celozrnného pečiva, 2 jablka

Celkem 5430 kJ, bílkoviny 30 g, sacharidy 240 g, tuky 27 g, trojpoměr živin: 9 % bílkovin, 72 % sacharidů, 19 % tuků

Tento jídelníček, který může na první pohled vypadat zdravě, má naprosto nevhodné zastoupení živin. Obsahuje absolutně nedostatečné množství bílkovin a tuků pro vyvíjející se organismus a naopak nadbytek sacharidů. Pro zdravý vývoj dítěte je v něm nízký obsah vápníku a nízký příjem kyseliny listové. V průběhu dne chybí konzumace zeleniny. Vysoký glykemický index povede k potřebě další konzumace jídla či přejídání (dítě by při tomto stravování trpělo pocitem hladu).

Vhodný jídelníček
  • snídaně – 1 kus celozrnného pečiva, 10 g rostlinného tuku light, plátek eidamu 30 % t. v s., polotučný bílý jogurt s kousky čerstvého ovoce
  • svačina – 100 ml zakysaného mléčného nápoje
  • oběd – kuřecí přírodní řízek na houbách, poloviční porce rýže nebo těstovin, salát z čínského zelí
  • svačina – pomazánka z polotučného tvarohu s paprikou, jablko
  • večeře – zeleninový salát s tvrdým sýrem, olivovým olejem, 1 plátek křehkého chleba

Celkem 5270 kJ, bílkoviny 59 g, sacharidy 150 g, tuky 40 g, trojpoměr živin: 20 % bílkovin, 50 % sacharidů, 30 % tuků

Tento jídelníček obsahuje vhodný poměr živin, dostatečný příjem bílkovin, vyhovuje tedy požadavkům na vyváženou přísnější redukční variantu stravování. Jde o vhodnou verzi pro dítě s nižší pohybovou aktivitou. Vápník je ve vhodném poměru s fosforem. Jídelníček má nízký glykemický index, proto by při něm dítě nemělo mít hlad. Zastoupení potravin učí správným zvyklostem prospěšným pro celý život, návykům na zdravé způsoby stravování a rozložení stravy během dne. Nízký příjem potravin by měl být v každém případě pod odborným vedením, aby se váha snižovala postupně a s ohledem na zdravotní stav každého jednotlivého dítěte.

Publikováno v časopise Moje zdraví, 24.10.2007