Dítěti nic nepřikazujte
Když dítě dlouhodobě odmítá jíst nějaké jídlo, zkuste jej odreagovat například zajímavým vyprávěním, radí dětská lékařka Hana Cabrnochová.
* LN Dá se říci, kolik ochutnávek dítě potřebuje, než si nějaké jídlo oblíbí?
To se říci nedá. Platí ale, že rodiče by dítěti neměli rozhodně nic nutit. Někdy stačí jen změnit způsob úpravy jídla.
* LN Do jaké míry pomáhá, když jde rodič dítěti v konzumaci -například mrkve – příkladem?
Dobrý příklad samozřejmě pomáhá, dítě totiž často napodobuje své vzory – tedy rodiče.
* LN Jak by měli rodiče dítěti jídlo přiblížit tak, aby si k němu našlo cestu? Je dobré motivovat ho, že když konkrétní potravinu sní, něco dostane? Nebo je vhodné podávat mu tuto potravinu v kombinaci s jinými? Nazdobit hezky talíř? Zapojit dítě do nákupu potraviny nebo třeba do sbírání plodů, když jde o něco ze zahrádky?
Pozitivní motivace rozhodně také pomáhá, určitě dítěti nelze nic nařizovat ani přikazovat. Efekt pak totiž bývá většinou opačný. Nazdobit talíř je také příklad pozitivní motivace, do přípravy lze samozřejmě i dítě zapojit. I z ovoce a zeleniny můžeme připravit ozdobný talíř a nakrájet plody na malé kousky. Pozor bychom měli dávat na to, aby byla potrava pro děti snadno konzumovatelná.
* LN Jak by se vlastně měl rodič stavět k větě: „Mně to nechutná“, kterou dítě znechuceně vyřkne? Měl by se nějak lišit přístup k takto reagujícímu mladšímu a staršímu dítěti?
Rodiče mohou zkusit dítě během jídla odreagovat tak, aby se soustředilo například na zajímavé vyprávění. Toto by mělo přijít na řadu v situaci, kdy se odmítání stravy neustále opakuje. Jedná-li se o nahodilou situaci u konkrétní potravy, pak je dobré změnit skladbu nebo upravit jídlo na jiné. Přístup u malých a velkých dětí se liší, velké děti totiž už mají zpravidla své oblíbené potraviny a daleko lépe se s nimi můžeme domluvit.
* LN Říká se, že dítě si k potravině tvoří vztah do šesti let. Je to podle vás pravda?
Je pravda, že negativní stravovací návyky vybudované v útlém věku mohou vztah k jídlu ovlivňovat i do budoucna.
Lidové noviny, 13.3.2007