Tento web podporuje

Dětské koutky, které potěší děti i jejich rodiče

Která místa jsou nejlepší pro zábavu těch nejmenších? MF DNES vybrala po celé republice 30 DĚTSKÝCH RÁJŮ, které určitě ocení i dospělí.

Nechcete, aby vaše dítě trávilo letní prázdniny doma před televizí nebo u počítače? Není nic jednoduššího než s ním zajít do některého z dětských rájů, které často nabízejí mnohem víc než jen prolézačky, houpačky a pískoviště a zajistí i zábavu pro dospělé. Abyste měli lepší přehled, připravila pro vás MF DNES informace o třiceti nejlepších dětských koutcích a rájích ve všech regionech.

Nabídka je velmi rozmanitá a dá se říci, že mezi dětskými ráji si každý může najít ten svůj. Příkladem je třeba Westernové městečko Boskovice v Jihomoravském kraji. Děti si tady můžou půjčit kůzlata a vodit je na vodítku, projet se na koních, na elektrickém býku nebo si vyzkoušet rýžování zlata. Rodiče tam sice nemůžou nechat své ratolesti samotné, ale ani oni se nudit nebudou. Mohou spolu s nimi zhlédnout představení v amfiteátru s kaskadérskými kousky.
Ve sportovním areálu Na Klimešce ve středočeské Kutné Hoře je zase největším lákadlem bobová dráha. Nejzajímavější je svým unikátním položením. Je totiž na třech svazích a svou délkou 1565 metrů je nejdelší v České republice.

Pokud nechcete zažít adrenalinové odpoledne, můžete vyrazit na menší bobovou dráhu do Ski areálu Mosty u Jablunkova v Moravskoslezském kraji. Kromě té mohou jít děti do lanového centra s pyramidou a tunelem, na trampolíny či do zábavního parku plného prolézaček. Ti, kterým je už více než čtrnáct let, se pak mohou svézt na horské koloběžce. Další zajímavost nabízejí v Ostravě. Je zde totiž Dětský ráj s cukrárnou a hernou. Kromě houpaček, lanové dráhy, houpací sítě a kolotoče si děti mohou půjčit elektrická autíčka, ale hlavně si dát ve zdejší cukrárně nějakou sladkou dobrotu. Na rozdíl od většiny ostatních areálů v Česku tady s dětmi nemusí být rodiče. K dispozici je totiž i hlídací služba.

Všechny sportovní parky přitom myslí i na rodiče. Nabízejí pro ně sportovní aktivity nebo jen možnost posedět v příjemném baru či restauraci.
Tím, že se svým dítětem místo posedávání doma zajdete do některého z dětských rájů, kromě důležitého pohybu a radosti podpoříte i jeho psychický vývoj. „Je užitečné, že když není dítě ve škole nebo školce, vídá se i s dalšími dětmi. Navštěvuje kolektiv, kde se dál učí komunikaci,“ vysvětlil dětský psycholog Jaroslav Šturma. Podle něj si děti na hřištích mohou i dodávat sebevědomí anebo v sobě objevit zatím nepoznané dovednosti.

Odborník Psycholog

„Dětská hřiště jsou pro děti velmi vhodná. Vytvářejí si nové kamarády, pomáhá to i jejich psychickému rozvoji.“ Jaroslav Šturma dětský psycholog

Mladá fronta DNES, 24.7.2007