Tento web podporuje

Doporučení nutriční terapeutky

Dodržovat zásady zdravé výživy by se měly děti učit již v raném dětství – dvojnásob tedy platí, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Je důležité, aby si navykly na pravidelné intervaly mezi jednotlivými jídly a dostatečný pitný režim s omezením sladkých nápojů. Vyhýbat by se měly i uzeninám a smaženým pokrmům a naopak preferovat kvalitní rostlinné tuky a oleje. U dětí je také důležité omezit množství konzumovaných sladkostí. Ovoce a zelenina by se naopak měly objevovat v dětském jídelníčku podstatně častěji, než je tomu podle současných průzkumů.

Děti si samy ještě nemohou dobře uvědomit zdravotní komplikace (nadváhu a obezitu, srdečně-cévní choroby, diabetes apod.), které vyplývají z nevhodného stravování v dospělosti. Zodpovědnost za správnou a zdravou výživu dětí mají na svých bedrech rodiče, od nichž děti přebírají své první stravovací zvyklosti. Podstatně snadněji totiž bude dodržovat zásady zdravé stravy dítě, které je od nejútlejšího dětství bere jako samozřejmost, než to, které by je náhle mělo změnit kvůli hrozícím zdravotním problémům.

Co by nemělo ve správném jídelníčku dětí chybět aneb Desatero zdravé výživy dětí

  1. Dopřejte dětem pestrou a rozmanitou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, mléčné výrobky, ryby a drůbež.
  2. Nenechte děti se přejídat, ale ani hladovět – jíst by měly pravidelně 5 až 6x denně; velikost porce přizpůsobte jejich růstu, hmotnosti a pohybové aktivitě.
  3. Dodávejte dětem pravidelně kvalitní zdroje bílkovin (drůbeží a rybí maso, luštěniny, cereálie).
  4. Několikrát denně dětem podávejte mléčné výrobky, přednostně polotučné.
  5. Upřednostňujte kvalitní rostlinné tuky a oleje před živočišnými tuky.
  6. Učte děti střídmosti v konzumaci cukru, sladkostí a slazených nápojů. Sacharidy by děti měly přijímat hlavně z cereálií, ovoce a zeleniny.
  7. Nedosolujte již hotové pokrmy; sůl a solené potraviny dětem nabízejte jen výjimečně.
  8. Naučte děti správnému pitnému režimu, měly by vypít alespoň 1,5 až 2,5 litry tekutin denně.
  9. Učte děti zdravému způsobu života svým vlastním příkladem a aktivně se zajímejte
    o to, co jedí mimo domov.
  10. Pravidelně konzultujte zdravotní stav dítěte (hladinu cholesterolu, krevních tuků, krevního tlaku, nadváhu aj.) s jeho praktickým dětským lékařem.