Tento web podporuje

Zdravé pití pro děti

Výběr nápojů souvisí s věkem, zdravotním stavem, životosprávou a pohybovou aktivitou dítěte. Základ každého pitného režimu by měla tvořit neperlivá voda, nad ostatními nápoji podávanými dětem by rodiče měli přemýšlet. Měli by se vyvarovat levných limonád, které sice mívají přitažlivý obal a relativně slušnou cenu, ale této ceně bohužel odpovídá i jejich kvalita. Většinou jsou sycené a obsahují spoustu cukru, konzervačních látek, umělých barviv a sladidel. Velká spotřeba těchto nápojů může vést až k nadváze a u geneticky disponovaných dětí také ke zvýšení hladiny krevních tuků nebo cholesterolu v krvi. Pro pitný režim dětí není vhodné ani velké množství minerální vody, silného černého čaje nebo černé kávy, bylinkové čaje, které mají vysloveně léčebné účinky, ovocné džusy a šťávy s přidaným cukrem, konzervanty a umělými barvivy a samozřejmě alkoholické nápoje.

Co tedy dětem podávat?

Děti od 3 let mohou střídat vodu s s čajem, ovocnou šťávou, nepřeslazenou ochucenou vodou pro děti nebo se 100% džusy bez přidaného cukru. Džusy podávané dětem by měly být opravdu kvalitní, tedy s vysokým podílem ovoce a vitamínů, bez konzervantů, umělých barviv a sladidel. Protože kvalitní džusy obsahují vysoký podíl ovoce, obsahují tomu odpovídající množství cukru, na které by měl být brán zřetel při zařazování džusů do jídelníčku dětí. Pokud džus nezředíme vodou, můžeme ho dětem podávat třeba jako zdravou svačinku místo jedné z pěti doporučovaných porcí ovoce a zeleniny denně. Ředěné džusy jsou vhodnější pro pitný režim a mohou je pít i děti bojující s nadváhou. Naředěním džusu se navíc sníží množství ovocných kyselin, které mohou způsobit citlivým jedincům zažívací potíže.

Lepší školní výsledky

Tekutiny by děti měly přijímat pochopitelně i ve škole. Jestliže jim učitelé nedovolují pít v průběhu vyučování, žáci by se měli napít alespoň před začátkem každé vyučovací hodiny. Vhodné nápoje si mohou nosit z domova, ale mohou si je také koupit ve zdravém svačinovém automatu Happy Snack ve škole, kam byly na základě hodnocení nutričních terapeutek z Poradenského centra Výživa dětí zařazeny 100% džus Kubík a ochucená voda Kubík Waterrr. Oba tyto nápoje jsou pro děti vhodné, nejsou přeslazené a neobsahují konzervační látky ani umělá barviva.

Důležitost příjmu tekutin a souvislost s podporou kognitivních výsledků názorně ukazuje studie Caroline Edmondsové a Denise Burforda z katedry psychologie na University of East London. Vědci zkoumali vliv příjmu vody na školní výsledky 58 dětí ve věku 7 až 9 let. Děti podstoupily různé typy testů a ty, které se před testy napily, vykazovaly až třikrát lepší výsledky než ty, které se před testy nenapily.