Tento web podporuje

Zdravá svačina pro školáky – a v automatu!

Do základních škol v České republice přichází nový projekt Happy Snack. V současné době nabízí školákům ve 190 základních školách zdravé a chutné svačiny z chladicích výdejních automatů. Do budoucna se bude rozšiřovat i do dalších základních škol. Cílem iniciativy, nad kterou převzalo odbornou garanci Poradenské centrum Výživa dětí, je zlepšení stravovacího režimu školní mládeže.

„V důsledku špatného stravování se u školáků zvyšuje výskyt obezity a dalších civilizačních onemocnění.“, říká nutriční terapeutka Jitka Rusková a dodává: „Z průzkumu „Tajemství školních svačin“ vyplynulo, že 38 % žáků třetích a 54 % žáků sedmých tříd snídá nepravidelně a není výjimkou, že jim chybí i svačina. Nedostatek energie se potom projevuje mimo jiné i únavou a nedostatečným soustředěním. Nesvačení se tak může podepsat i na školních výsledcích.“ Dodržováním zásad zdravé výživy lze výrazně snížit riziko vzniku nejen okamžitých zažívacích potíží, ale i osteoporózy, srdečně-cévních onemocnění či stále více se rozšiřující obezity v pozdějším věku. Poradenské centrum Výživa dětí iniciovalo vznik projektu Happy Snack a převzalo nad ním odbornou garanci, protože má touto formou šanci přispět ke zlepšení stávající situace.

Prodej zdravých svačin, jejichž složení prošlo přísnou kontrolou odborníků Poradenského centra, probíhá prostřednictvím chladicích prodejních automatů umístěných ve školách. Projekt navazuje na obdobné dodávky mléčných výrobků, které probíhají v rámci dotovaného programu Mléko do škol. Ve výdejním automatu Happy Snack si školáci mohou vybrat ochucená polotučná mléka, polotučné jogurty, housky s rostlinným tukem,šunkou a sýrem, amarantové výrobky a cereální tyčinky. Ladislav Schreiber, dodavatel automatů a jednatel firmy Come – automaty, vysvětluje: „Automaty Happy Snack jsou unikátem i mezi automaty, protože nabízejí bez výjimky výhradně zdravé potraviny. Výrobky jsou udržovány v konstantní teplotě a pravidelně se doplňují, díky čemu je zaručeno, že si žáci vždy kupují čerstvé potravin,.“ vysvětluje Ladislav Schreiber ze společnosti Come, která originální automaty do škol dodává.

Happy SnackO stravování žáků by se měli starat zejména rodiče, avšak optimálně i ve spolupráci se školou, kde děti tráví hodně času. Každá škola by se u svých žáků také měla zajímat o jejich správné stravování v průběhu dne. Vzhledem k neblahému trendu vynechávání jídel by měly školy kromě obědů ve školní jídelně najít i vhodný způsob pro zabezpečení svačin, což se mnohdy děje. „Na otázku, jak nabídnout dětem zdravou a zároveň ekonomicky přijatelnou variantu dopoledního stravování ve škole, nejlépe odpovídají výdejní automaty projektu Happy Snack, které spojují moderní i zdravý přístup ke stravování. Děti rády nakupují v automatech potraviny, které jsou v souladu s jejich životním stylem a zároveň platí „dospělácky“ kartami.“, dodává Mgr. Libuše Přikrylová, ředitelka Základní školy Provaznická v Ostravě.

Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší, ale nenajdou vždy dostatek času a energie na přípravu svačiny. Obsah výdejních automatů Happy Snack odpovídá doporučením odborníků na dětskou výživu a přináší snadný způsob, jak dětem zajistit zdravou svačinu každý den. Protože se v automatech výdej provádí předplacenými kartami, mají rodiče jistotu, že jejich dítě neutratí peníze na svačinu za něco jiného.

Více informací získáte na www.happysnack.cz.