Tento web podporuje

Žádná holka si to nepřizná!

Anorexie se v ČR týká přibližně 0,5 % dospívajících, úmrtnost je u této diagnózy kolem 5ti procent. Včasné odhalení nemoci přitom i v tomto případě razantně zvyšuje šanci na uzdravení. Proto Poradenské centrum Výživa dětí zvolilo právě anorexii za jedno ze svých hlavních letošních edukačních témat. Nový spot plný informací jak pro nejohroženější skupinu dětí, tak pro jejich rodiče, ve kterém kromě odborníků vystupuje s reálným životním příběhem právě léčená mladá dívka a její matka, je ode dneška k vidění na našich webových stránkách a promítat se bude i  v čekárnách ordinací dětských a praktických lékařů po celé České republice.

„Největší rizika vzniku anorexie nastupují kolem 13. a následně pak 18. roku věku, věková hranice se ale v posledních letech stále snižuje. Výjimkou už nejsou ani desetileté pacientky“ uvedl  MUDr. Pavel Kabíček, CSc. z Thomayerovy nemocnice v Praze a člen Občanského sdružení Výživa dětí. „Rizikové jsou především děti, které se cítí obézní, přestože jejich váha je zcela v normě nebo dokonce již pod její spodní hranicí“ dodává MUDr. Kabíček. Anorexie jako jedna z nejčastějších forem poruch příjmu potravy je charakteristická snižováním hmotnosti pod hranici normálu, které není způsobené jiným onemocněním, ale je ze strany pacientky či pacienta úmyslné. „Rodiče by měli zbystřit především v momentě, kdy dítě (zpravidla dcera, výjimečně ale i syn) začne s jídlem neobvykle manipulovat nebo mění dosavadní stravovací návyky“  vysvětluje MUDr. Kabíček. Nejčastěji je to podle něj redukce kalorické hodnoty potravy, typicky pak také odmítání jíst společně se zbytkem rodiny. Obzvláště dívky jsou výjimečně vynalézavé ve vymýšlení výmluv, a tak často rodičům trvá poměrně dlouho než pochopí, že večeře, kterou si dcera z nejrůznějších smyšlených důvodů bere do svého pokoje, končí všude jinde, jen ne v žaludku dívky.

„Prvotní impuls k rozvoji onemocnění je psychologický, následné strádání pak ale postihuje i fyzickou stránku“ vysvětluje primář dětské psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Motole MUDr. Jiří Koutek. „Často sledujeme psychické změny, dívky bývají depresívní, uzavírají se do sebe a přestávají se zajímat o své okolí. Typicky ale nedochází ke zhoršení školních výsledků, ve škole naopak fungují tyto dívky obvykle na výbornou“ upřesňuje MUDr. Koutek. Komplexnost faktorů, které vznik anorexie podněcují i variabilita projevů počínajícího onemocnění jsou natolik široké, že jedinou správnou volbou při podezření na diagnózu anorexie  je svěřit své dítě do péče odborníků.

Video vzniklo jako autentická zpověď mladé české pacientky, která právě prochází léčbou anorexie. Její sdělení jsou proto velmi autentická a společně s komentáři lékařů poskytují řadu cenných informací pro ohrožené dívky a jejich rodiče.