Tento web podporuje

Voňavé a zdravé pečení s dětmi

Že většina dětí odmala miluje sladké, je nezvratitelný fakt. Že má přemíra sladkostí neblahý vliv na tělesné proporce a stav chrupu, je také pravda. Čím více však budeme dětem sladkosti zakazovat, tím větší na ně budou mít chuť. Existují sladkosti, jejichž konzumace je pro lidské tělo naprosto zbytečná – jedná se zejména o ty méně kvalitní, jako jsou levné čokolády, zákusky s velkým množstvím máslového krému, smažené koblihy apod. Na druhou stranu jsou však k dispozici i takové sladké dobroty, které v rozumném množství zdravým dětem nijak neuškodí a které jim kromě příjemných pocitů dodají třeba minerální látky a další důležité živiny.

Blíží se doba Vánoc, a ta je v mnoha domácnostech spojena s přípravou domácího cukroví. Pečou maminky i babičky, cukroví je potom během svátků pěkně naaranžováno na mísách, z nichž děti během sledování pohádek pravidelně ujídají. Některé však rády pomohou i s pečením. Přípravu vánočních dobrot lze totiž pojmout i zábavně a dětem budou vlastnoručně připravené cukrovinky určitě více chutnat, i když nebudou možná všechny kousky jeden jako druhý.

Není tedy nutné děti z kuchyně vyhánět, aby se jim, nedej bože, něco nestalo. K pohodě ale můžete přispět tím, že dětem budete dávat jen takové úkoly, na které ve svém věku stačí, dáte pozor na ostré nože a horkou troubu a za každou snahu je pochválíte.

Předškoláci mohou začít přebíráním – sušené ovoce, hrozinky, mandle nebo oříšky jim budou určitě chutnat, jen by jich neměly sníst příliš. Menší školáci už mohou vykrajovat, tvořit s barevnými polevami, slepovat či posypávat, ty nejstarší pak snadno zvládnou pracovat i samostatně, stačí jen menší dozor.

Ať už máte děti malé nebo odrostlejší, společné pečení je výtečný nápad. Nové dovednosti se hodí vždycky a na zábavné chvíle v kuchyni bude dítě s láskou vzpomínat celý život.

Tuto vánoční idylku jim dopřejeme i letos, ale „zdravěji“. Pojďme si proto pohrát s ingrediencemi a vytvořit výborné kousky cukroví s vědomím, že našim špuntům i starším dětem dopřejeme něco nejen pro chuť, ale také pro zdraví. I cukroví může být totiž připraveno v souladu s doporučeními odborníků na výživu.