Tento web podporuje

Více než čtvrtina českých dětí přibrala. Lékaři varují před nedozírnými dopady

Data o nárůstu nadváhy a obezity u dětí jsou podle odborníků alarmující a vyžadují razantní zásah. S problémy se podle posledních údajů potýká už víc než čtvrtina dětí. Většina se jich nezbaví ani v dospělosti.

Masivní nástup cukrovky, ortopedických a psychických potíží nebo infarktů v nižším dospělém věku. To jsou jen některé z dopadů, ve které podle lékařů ústí čím dál intenzivnější problém s dětskou obezitou.

Obavy odborníků se nyní opírají i o již kompletní data ze studie, která během covidové pandemie vznikla v rámci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

„Zdravotní stav českých dětí sledujeme dlouhodobě a během posledních let došlo k opravdu výraznému nárůstu počtu obézních dětí v České republice. Bohužel víc než 75 procent obézních dětí se také stane obézními dospělými,“ říká o aktuální situaci Bohuslav Procházka, pediatr a senátor (KDU-ČSL), který je spoluautorem analýzy. Data před pár dny prezentoval v Senátu.

Pediatři je nasbírali u víc než 4500 dětí napříč českými regiony a zjistili, že obezitu má nyní nejméně 16,4 procenta dětí a mladistvých mezi pěti a 17 lety. Dalších přibližně deset procent trpí nadváhou.

Celý článek si můžete přečíst na Seznam Zprávy