Tento web podporuje

Vaření s dětmi může být zábava

Kuchyně je pro děti velmi fascinující místo. Využijte jejich zájmu a nenásilně je seznamte se zdravým životním stylem. Poradíme vám, jak na to.

Maminky tráví přes den v kuchyni hodně času, připravují v ní všechny ty dobroty, které děti milují, ozývají se z ní zajímavé a nové zvuky a krásně to tam voní. Je tak nasnadě, že malé děti touží být toho všeho součástí a rodičům při přípravě jídla pomáhat.

„Vařím se svými dětmi pravidelně. Mám tři děti ve věku od tří do devíti let. Je to náš víkendový rituál, a protože je nás hodně, máme velkou kuchyň. Líbí se mi, že při vaření se děti nehádají, neperou, jak je obvyklé, ale spolupracují. Jeden chystá nádobí, druhý míchá a třetí připravuje ingredience. Myslím, že nás to stmeluje. A hlavně děti,“ vypráví čtenářka Denisa. Potvrzuje tak, že dokonce i starší děti se do přípravy jídla rády zapojí a někdy bývají překvapeny, jak jsou některá jídla složitá, nebo naopak snadná na přípravu.

Od ročních pomocníků po teenagery

Společné vaření přináší rodičům i dětem mnohá pozitiva. Celá rodina zažívá pocit pospolitosti a vztahy se díky trávení společného času prohlubují. Velkou výhodou je nenásilné učení dětí, že příprava jídla stojí čas, peníze a je potřeba i nějaký um a fantazie. „Děti se učí opakováním a napodobováním a není nic lepšího než napodobovat rodiče, kterým není lhostejné, jak se celá rodina stravuje. Odmala je proto dobré vést děti k tomu, aby se nad jídlem zamýšlely a vybíraly si to zdravé, to nejlepší,“ potvrzuje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí.

Malé děti se dále učí také základy vaření, zlepšují jemnou motoriku díky práci s kuchyňskými nástroji (samozřejmě vynechejte ty ostré a nebezpečné!) a vidí, jak vypadají suroviny v syrovém stavu. Společnou prací se děti také zapojují do chodu domácnosti, učí se zodpovědnosti a aktivně pomáhají. Odbornice k tomu dodává: „V každém případě má samotné asistování dětí při vaření výhodu v tom, že pokrm vytvořený vlastníma rukama jim bude chutnat daleko více.“

Co jim svěřit?

„Již děti v batolecím věku (do tří let) můžeme zapojovat do přípravy pokrmů alespoň tím, že nás bude zajímat jejich názor, na co mají chuť, a společně s nimi můžeme naplánovat například jídelníček na víkend pro celou rodinu.
Asistovat v kuchyni mohou i tak, že budou jen podávat různé suroviny a tím si trénovat pojmy, jak se která potravina jmenuje,“ radí nutriční terapeutka.

Při troše tréninku mohou pomáhat s menšími úkoly, jako je třeba míchání nebo prostírání. Starším dětem už můžete svěřit náročnější úkoly. Mohou se naučit, jak rozlousknout vejce nebo připravovat přísady na vaření. „Dětem předškolního věku, které již zvládají snazší úkoly, můžeme svěřit třeba trhání salátu, válení těsta, vykrajování cukroví, míchání pomazánek vařečkou nebo třeba přebírání či mytí ovoce a zeleniny. Při přípravě studených pokrmů mohou namazat pečivo, nazdobit talíře apod.“

Pravidla zábavného vaření

Vaření s dětmi je sice zábava, ale rozhodně to chce zachovat dobrou náladu a mít trpělivost a pochopení pro menší (větší) nepořádek. Častokrát je po půlhodince vaření kuchyň tak zaneřáděná, že se následně uklízí půl dne, a dítko je rozhodně nutné minimálně převléknout, ne-li rovnou vykoupat. Máme pro vás hned několik tipů, jak si doslova užít čas strávený s dětmi v kuchyni bez stresu, křiku a v bezpečí.

Ochutnávejte novoty
Společné vaření má velkou výhodu: Nenásilnou formou totiž děti ochutnávají a poznávají nová jídla. Málokteré dítě odolá přirozené touze ochutnat to, co připravuje, krájí, co uvařilo. Většinou tak do svých ratolestí dostanete potraviny, které v běžném provozu rezolutně odmítají. Díky tomu si rozšiřují obzory a upravují svůj vztah k jídlu a ke stravování obecně.

Vyberte ten správný čas 
Jestliže se rozhodnete přizvat děti na pomoc do kuchyně, nedělejte to v určitém časovém presu nebo když zrovna nemáte náladu na trochu nepořádku a hluku. Společné vaření si naplánujte třeba na víkend, aby to mezi vámi zbytečně neskřípalo a byl klid. To samé platí i naopak. U mladších dětí si vyberte dobu, kdy jsou odpočaté a nehrozí tak zbytečné záchvaty vzteku.

Rozdělte úkoly správně
U vaření s dětmi platí, že je lepší, když si dopředu naplánujete, co budete vařit, co nakoupíte a jak rozdělíte povinnosti v kuchyni. S mladšími dětmi vyberte jako startovací projekt raději jednodušší recept, maximálně s pěti ingrediencemi. Děti se tak při přípravě nezačnou hned tak nudit. Připravte děti i na to, že po vaření následuje úklid kuchyně. Není to sice příliš zábavné, ale je to prostě součást celého procesu.

Měla by to být i hra
Děti si chtějí hrát a platí to i při práci v kuchyni. Neberte jim to, můžete se při tom bavit i vy. Předškoláky rozhodně neurazíte básničkami a písničkami o vaření nebo pečení, jimiž můžete doprovázet tu konkrétní činnost, kterou právě děláte. Udělejte si ze společného vaření takový rodinný rituál, ve kterém se spojí práce, zábava a společně strávený čas. Na takové chvilky pak budete určitě vzpomínat vy i vaše dítě.

Dbejte na bezpečnost
S dětmi v kuchyni musíte být neustále ve střehu. Stanovte kuchyňská pravidla, jako je mytí rukou, vyhýbání se noži, vařícím nápojům nebo horké plotně. A nedbejte věku dětí, dokonce i starší pomocníci potřebují sem tam upozornit, na co si mají dát pozor. Třeba horkou páru nebo vařící pokličky podceňují všechny děti napříč věkem.

publikováno: 14.7.2015, maminka.cz

http://www.maminka.cz/clanek/vareni-s-detmi-muze-byt-zabava