Tento web podporuje

Trhliny v pitném režimu dětí

Pijí děti dostatečné množství tekutin? Co převážně pijí? Jak vypadá jejich pitný režim během školního vyučování? Odpovědi na tyto i další otázky zjišťovala výzkumná agentura FastConnect zabývající se průzkumem veřejného mínění. V červnu 2009 uspořádala mezi obyvateli České republiky dotazníkové šetření zaměřené na pitný režim dětí. Zúčastnilo se ho 750 rodičů sedmi až desetiletých dětí.

Co a kolik toho děti vypijí?

Výsledky průzkumu ukázaly, že děti ve věku 7 až 10 let pijí nejčastěji ovocný čaj (66 % dětí), vodu z kohoutku se šťávou (54 % dětí),kupované džusy (49 % dětí) a minerálky (47 % dětí). Čistou neperlivou vodu (z kohoutku nebo kupovanou) pije zhruba třetina a ochucenou vodu (kupovanou) pětina dětí. Sycené limonády si dopřává téměř čtvrtina dětí, většinou starších 9 let, u kterých se zároveň snižuje zájem o džusy a ovocný čaj.

Děti podle rodičů vypijí průměrně 1 až 1,5 litru tekutin denně, přičemž doporučené množství 1,5 až 2 litry (1 500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy) vypije pouze pětina a celá čtvrtina dětí ve věku 7 až 10 let vypije méně než 1 litr tekutin denně!

Do školy si podle odpovědí rodičů téměř všechny děti nosí pití z domova, necelá čtvrtina z nich si ho navíc kupuje ve školních automatech. Přesto se dvě třetiny rodičů domnívají, že děti během vyučování nepřijímají dostatek tekutin a žízní. Zhruba polovina rodičů má dokonce pocit, že je dětem během vyučování v pití bráněno – učitelé děti k pití naopak pobízejí jen podle čtvrtiny rodičů.

Který nápoj pro děti je ideální?

Největší skupina respondentů se shodla na tom, že ideální dětský nápoj by neměl obsahovat žádné chemické přísady nebo éčka, zejména umělé konzervační látky, barviva a sladidla. Pro další významnou skupinu dotazovaných rodičů je u nápoje pro děti nejdůležitější chuť a obsah cukru – nápoj by měl dětem chutnat a zároveň by neměl být příliš sladký. Ideální nápoj pro děti by podle rodičů měl být také zdravý, bohatý na vitamíny. Bezvýznamný není pro rodiče ani obal nápoje, který by měl děti zaujmout a upoutat jejich pozornost. Podle rodičů je tedy ideální nápoj pro děti přírodní, chutný, nepřeslazený a zdravý – jako příklad ideálního nápoje rodiče spontánně uváděli nejčastěji přírodní nebo ochucenou vodu, nápoje Kubík a 100% džus.