Tento web podporuje

Také Vaše děti o Vánocích přibraly?

Skončil čas Vánočních svátků, které má řada lidí spojené s hodováním a nicneděláním. A nebyli by to ani Češi, aby si nedopřávali velmi tučná, sladká i slaná, energeticky bohatá a nezdravá jídla!

Strava, kterou děti i dospělí jedí v tomto kouzelném čase, se často vymyká zásadám zdravé výživy. Tuto skutečnost si řada rodičů i dětí uvědomuje, ale většina z nich nemá potřebu na „tradici“ něco změnit.

Když kouzelný čas odezní a každý, kdo rád „papá“, si stoupne na váhu, bývá často zděšen! To platí i pro dětí, které rády mlsají sladkosti, pijí sladké limonády a často se přejídají k prasknutí. Sledování televize či vysedávání u počítačů umocňuje atmosféru blaženosti. Není tedy divu, že se i u našich miláčků objevují různé zdravotní potíže, způsobené energeticky bohatou stravou, která není vyvážena dostatkem aktivního pohybu.

U dospělých je náprava snadnější, než u dětí. Dospělí se mohou rozumnou formou začít v jídle omezovat a zařadit větší množství pohybové aktivity. U dětí je situace trochu složitější. Děti by se měly vyhnout extrémním dietním doporučením v jakékoli podobně. Musíme si totiž uvědomit, že organizmus dětí a dospívajících se neustále vyvíjí a roste. Pokud neodborně zasáhneme do stravovacího režimu dítěte, může se stát, že ve stravě budou chybět důležité živiny a správný vývoj dítě bude ohrožen.

Doporučení je následující: pokud se povánoční kila navíc projevila i u Vašich dětí, začněte omezovat tučná masa, energeticky bohaté přílohy, sladkosti, sladké nápoje a ostatní nezdravé potraviny. Udělejte to však nenásilnou, pozvolnou a „mazanou“ formou. Nahraďte je zdravými potravinami, větším množstvím zeleniny a ovoce a také dostatkem tekutin. Ale pozor – bez zbytečných ceremonií, významných pohledů a důležitých poznámek o zdravosti a nezdravosti pokrmů, bez zbytečného vykřikování, že odteď se drží dieta. Podobné chování má na děti efekt zpravidla přesně opačný.

Součástí zdravého životního stylu je i dostatek pohybu. U dětí s vyšší tělesnou hmotností by měl být aktivní pohyb samozřejmou součástí každého dne. Proto „vyžeňte“ své potomky od televizorů a počítačů a naplánujte společnou procházku, výlet na lyže nebo si jděte zabruslit,

Možností, jak mohou vybít svůj temperament (a kila navíc) je opravdu mnoho. I zde však platí zásada, že byste neměli děti do ničeho nutit. Sport, který je bude bavit, si musí zvolit sami a to je předpoklad úspěchu!