Tento web podporuje

Stravování při zimních sportech

Olympijské hry pomalu vrcholí a cenné kovy cinkají na krcích českých sportovců, radujících se na „bednách vítězů“. I odborníci z Poradenského centra Výživa dětí bedlivě sledují dění v olympijském Soči a fandíme!!!

Nejen vrcholoví sportovci ale i „rekreanti“ by měli vědět jak se při zimních sportech stravovat, protože mrazivé dny a přechody z velké zimy do vyhřátých prostor kladou vyšší nároky na imunitní systém. Ten můžeme posílit vhodnou stravou. V jídelníčku bychom se měli zaměřit na dostatečný příjem potravin bohatých na vitamin C (např. ovoce, zelenina, brambory), vitamin A a jeho provitamin beta-karoten (např. ryby, žluté, zelené či oranžové druhy ovoce a zeleniny), selen (např. mořské ryby a plody moře), zinek (např. semínka, oříšky, celozrnné výrobky), nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 (např. ryby, kvalitní rostlinné tuky), probiotika (probiotické nápoje a jogurty).

Když je zima, mají lidé tendence jíst „hutnější a těžší“ jídla – asi pro zahřátí a zahnání zimy :-) . Na jídla „svěží a lehká“ přichází řada spíše v teplejším období, kdy si pochutnáme i na zeleninovém salátu.

Pozor!

Když nebudeme „hutný“ příjem energie kompenzovat i „hutným“ výdejem, může se nám přebytek energie ukládat „do zásob na horší časy“ v podobě tuku. A takto se některým lidem zimní „zásoby“ pak dobře střádají a ukládají pořád dokola. Mínusem je to, když velmi mrazivé dny nepřejí delšímu pobytu venku a výběr pohybových aktivit je poněkud omezený. Takže, pokud nepatříte k náruživým vyznavačům zimních sportů, nedostatek pohybu a nadbytek „hutné“ stravy, se může v průběhu zimy podepsat nejen na vaší váze, ale také např. na hladině cholesterolu v krvi. To platí samozřejmě i u dětí.

V praxi: 
Po dvou hodinách na sjezdovce nejezděte do bufetu na pátek v rohlíku, hranolky s kečupem, langoše apod., ale nabídněte dětem doma připravenou sváču. Hlad je nejlepší kuchař a tvarohová pomazánka s tuňákem v celozrnné bagetě se žlutou a oranžovou paprikou určitě nadchne nejednoho lyžaře. Na atraktivnosti doma připravené svačiny může přidat např. křupaný zapečený toust (z celozrnného toustového chleba, čerstvého sýru, šunky nejvyšší jakosti a plátku rajčete). Dítě zaujmete a přitom máte jistotu, že mu nabízíte vhodnou kombinaci živin i energie.   
Nikdy by neměl malý sportovec vyrážet na sjezdovku, zamrzlý led apod. hladový, ani s moc plným žaludkem. Nepouštějte děti do sněhu bez snídaně a kromě dozoru a lékárníka, převezměte také funkci zásobovače a mějte v batohu svačinu s čerstvým ovocem a termosku s čajem  J Při přípravě „sportovní svačiny“ se vyhněte např. tučným potravinám (salámům, párků, paštikám, smetanovým jogurtům), jejichž zpracování stojí organizmus spoustu energie a navíc se tráví pomaleji.

Před sportováním je vhodnější zařadit sacharidovou svačinu doplněnou bílkovinnou potravinou, jako je např. polotučný jogurt s müsli tyčinkou a kouskem ovoce, pečivo s tvarohovou pomazánkou či sýrem, opět doplněné kouskem ovoce. Pokud sportovní výkon trvá déle než 3 hodiny, je vhodná ještě malá svačinka během aktivity/v rámci alespoň krátké přestávky.

Při sportování dochází často ke zvýšeným ztrátám tekutin, hlavně pocením. Proto je i pitný režim velice důležitý. Pít je třeba průběžně menší množství a tekutiny doplňovat před, během i po výkonu. Záleží také na délce a intenzitě pohybu. Nejvhodnějším nápojem je voda, zařadit můžeme ale také např. vlažný čaj, který může být i slazený.

Přejeme vám spoustu radostných chvil při zimních radovánkách a držíme palce & fandíme „rekreantům“ stejně jako našim olympijským sportovcům.

 

Autor: nutriční terapeutka, Hanka Knížková