Tento web podporuje

Snídaně – první předmět ve školním rozvrhu

Venku ještě sice vládne letní nálada, kalendář je ale neúprosný a nekompromisně nás upozorňuje na blížící se začátek nového školního roku. S volnějším letním režimem a dlouhými večery se většinou loučíme dost neradi, obzvláště, když na sebe letošní první teplé dny nechaly opravdu dlouho čekat. Ti z nás, kteří mají děti školou povinné, většinou využili dvouměsíčního osvobození od ranního diktátu školního zvonění a s radostí si užívali volnější ranní režim. Budeme si tedy sami zase zvykat na brzké ranní vstávání. 

Přiznejme si ale, že pro děti je návrat zpět ke každodennímu režimu mnohem větším zlomem než pro nás. Jen si to představme – 8 týdnů dlouhého vyspávání, lenošení u vody, na hřišti, u televize a potom ponocování u táboráku, v letním kině, apod. Ani režim na letních táborech se tomu školnímu určitě neblíží. A tak čeká velká změna jak na děti, které prázdniny prolenošily, tak také na ty, které je trávily aktivně.

Na nás rodičích je, co nejvíce svým dětem start do nového školního roku usnadnit, a to nejen v zájmu jejich, ale – přiznejme si to – i v zájmu nás samotných. Čím lépe budou děti na září připraveny, tím méně stresující změna pro celou rodinu to bude. Hektičnost rána běžného pracovního dne si zkusme co nejdéle kompenzovat večerním posezením na zahradě, na terase či procházkou do přírody. Září k tomu většinou dává ještě dost příležitostí, než nás potom v říjnu ovládne podzimní šeď a častý déšť. Mějme ale na paměti, že dětem k adaptaci nestačí pouze příprava v rovině emoční, ale velmi potřebují jasně nastavená pravidla, o která se v zářijovém zmatku budou moci opřít. Nejdůležitějšími pilíři denního režimu každého školáka by proto měly být:

  • pevný rytmus vstávání a usínání
  • jasně stanovený rozvrh denních aktivit – školní rozvrh, družina, kroužky, volný čas
  • správně nastavený pravidelný stravovací režim

Zatímco o první dvě zmíněné zásady se z velké části postarají školní povinnosti, nastavení správného stravovacího režimu je v rukou nás, rodičů. Děti by měly jíst pravidelně, minimálně 5x denně v relativně pravidelných intervalech. Je důležité jim tuto nutnost dostatečně vysvětlit a dále potom dbát na její dodržování.

Všichni ale známe rozhovory typu „Co bylo k obědu? – Nic.“; „Snědl jsi ve škole svačinu? – Jo, ale rozdělil jsem se s Pepou, on nic neměl.“; „A před fotbalem jsi měl co? – Už nevím, to je dávno.“

Je to každodenní kolečko s nejistým výsledkem, jedno ale máme téměř vždy pod kontrolou – snídani. A to je opravdu dobře, protože právě ta je v jídelníčku školáka velmi důležitá, ne-li nejdůležitější. Dodává totiž tělu důležitou energii po nočním hladovění a poskytuje tak také energetický základ pro dopolední výuku, která je nejnáročnější částí školákova dne. Nepodceňujte také vliv snídaně na schopnost dětí soustředit se na učení. Neklid, neschopnost soustředit se a sledovat výklad může souviset právě se špatnou nebo dokonce úplně vynechanou snídaní. Děti totiž nemají možnost vytvářet si zásoby energie, a tak se její nedostatek velmi rychle projeví. Stane-li se tak ve škole, je to pro dítě velká komplikace.

Jak a proč by Vaše dítě mělo snídat, jak jej to můžete naučit a co všechno mu můžete na snídani připravit, se dozvíte v následujících aktualitách na našich webových stránkách.