Tento web podporuje

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, ale nepřeháníte to? Jen se vždycky snažíte mu nabídnout to, co považujete za zdravější variantu? Pozor na to, dost často se mýlíme. Hranolků a hamburgerů se bojíme, přitom jim často dáme věci, které nejsou o moc lepší.

Někdy je hodně těžké vyznat se v tom, co je vlastně pro děti, co se jídla a pití týče, zdravé a co nikoliv. A nejen kvůli reklamám, které podávají zkreslující informace, které mohou zmást děti, ale i jejich rodiče. Mnohdy si odporují i odborná doporučení. Jak se v tom vyznat a s jakými jídly to prostě nepřehánět? Podívejte se na následující desítku.

Snídaňové cereálie

Cereálie k snídani děti milují a přiznejme si, že rodiče taky, protože je stačí nasypat do misky a přelít mlékem. Hotové za deset vteřin, a ještě je pravděpodobné, že takové jídlo děti sní, na rozdíl třeba od chleba s máslem. Bohužel, ty nejoblíbenější se většinou nedají s klidným svědomím doporučit, protože obsahují více cukru než obyčejný kousek bábovky nebo domácího koláče. „Nadměrné množství glukózy vede k rychlému nárůstu hladiny cukru v krvi stejně jako zvýšená spotřeba kalorií,“ říká nutriční specialistka Věra Boháčová. Jinými slovy – dítě do sebe dostane spoustu kalorií, které mu nepřinesou nic užitečného, a ještě bude mít celkem brzy zase hlad, což mu ve škole zabrání se soustředit. Na trhu jsou samozřejmě méně slazené cereálie, stačí jen pozorně číst etikety. Počítejte s tím, že dítě je nebude tak úplně chtít, ale zkuste vytrvat.

Dětské svačinky

Jste ve městě, jdete ze školy, míříte do muzea, když dítě najednou dostane hlad a vy navzdory všem předsevzetím nemáte po ruce ideálně vyváženou svačinu z domova. Takže honem něco koupit, hladové dítě s sebou mít nechcete. Přímo se nabízí, abyste sáhli po nějakém dětském snacku, ať už s mlékem nebo bez něj, ale jak ukázal nedávný test inciativy Vím, co jím, dělat byste to neměli. Je v nich příliš mnoho cukrů a tuků. Tři čtvrtiny testovaných výrobků měly vysoký obsah nasycených mastných kyselin, které mají při nadměrné konzumaci negativní vliv na zdraví. Některé vzorky obsahovaly dokonce i trans-mastné kyseliny, kterým bychom se měli ve stravě vyhýbat, protože škodí srdci.

Dětská ovocná pitíčka

A po čem sáhnete, když dítě dostane někde mimo domov žízeň a nad vodou se ošklíbá? Limonádu byste mu nekoupili, ale dětská ovocná pitíčka vypadají rozumně? Bohužel, dobrá volba to vesměs není a lékaři spolu s odborníky na výživu dětí je považují za velkou škodnou. Protože obsahují příliš mnoho cukru (a s ovocem naopak nemají společného skoro nic) – v některých výrobcích je ho ve srovnání s limonádami méně jen z toho důvodu, že jde o menší balení. I tak je v jediné malé lahvi až na výjimky pět až deset kostek cukru. Navíc často jde o glukózo-fruktózový sirup.

Džusy

Mnozí rodiče se domnívají, že ovocné šťávy a džusy jsou pro děti ideální. Je v nich přece spousta ovoce a vitaminů! Není to ale pravda, džusy jsou vysoce kalorické nápoje, které přispívají k nadváze. Mnohem lepší je dát dětem čerstvé ovoce, které navíc obsahuje více vlákniny, jež se při výrobě džusů „ztrácí“. „Ano, je to tak. 100% džusy sice mohou obsahovat vysoké množství vitaminů, zejména C, ale ten v jídelníčku dětí nechybí zdaleka tak často jako vláknina. A džus je právě o ni ochuzen. Nenechte se zmást nápisem džus s dužinou,“ říká odbornice na výživu Blanka Procházková. Pití samotného stoprocentního džusu vede tedy nejen k nadváze, ale taky přispívá k tvorbě zubního kazu.

Medvídek místo čokolády

Není zase tak málo rodičů, kteří se snaží nedávat dětem čokoládu, ale dají jim gumové medvídky, protože „jsou malí a vypadají tak nějak zdravěji“. Asi není třeba říkat, že obsah občas avizovaných vitaminů nebo ovocné šťávy vážně není vysoký, ale bohužel vysoký je obsah cukru. Průměrný přepočet hovoří jasně: tři medvídci nebo jiné želatinové kousky rovná se skoro celá lžička cukru. A to je dost.

Těstoviny místo knedlíků

Knedlíky jsou v českých domácnostech na ústupu, ale dětmi oblíbené těstoviny nejsou vždycky mnohem lepší. Pokud je dítěti zalijete smetanovou omáčkou a zapečete se spoustou sýra, jsou vlastně horší než svíčková, kde je například díky masu více bílkovin. Pokud dítě jí těstoviny jen s kečupem, nedostává z jídla vlastně nic užitečného.

Šunka jako nejlepší volba

Nevýhodou uzenin je kromě obsahu tuku i vysoký obsah soli, pro děti nevhodný. Bohužel, platí to i o mnohých výrobcích nabízených třeba jako šunka pro děti. Proto by děti měly dostávat uzeniny jen výjimečně. Nemusí být nutně bio, ale hlídejte obsah masa: 95 % je fajn, 58 % nikoliv. A mimochodem – i v uzeninách, jako je šunka, se vyskytuje glukózo-fruktózový sirup, po kterém se přibírá mnohem více než po klasickém cukru. Běžně ho najdete v limonádách, sušenkách, pečivu, ale také poněkud překvapivě v šunce, uzeném mase. Glukózo-fruktózový sirup kromě toho zhoršuje vnímání pocitu, že jsme sytí, což zvyšuje riziko, že toho sníme prostě moc.

Křupky

Klasické arašídové křupky byste jim nedali, ale dětské jsou přece zdravé jídlo? Zapomeňte. Spousta výrobků obsahuje nevhodný palmový olej a spoustu soli. „Křupky bývají obvykle z kukuřičné mouky, jsou tedy přirozeně bezlepkové a lehce stravitelné,“ říká Zuzana Douchová, odbornice na výživu a odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju, která křupky testovala pro náš web. „To ovšem jen v tom případě, pokud nejsou obohaceny o hromadu soli a nevhodného tuku.“ Některé křupky obsahují ve 100 gramech výrobku téměř denní dávku soli pro dospělého. To byl případ oblíbených arašídových křupek. Dospělým je doporučováno sníst denně 3 až 5 gramů soli, 100 gramů křupek obsahuje klidně i 2,3 gramu! Češi obecně patří mezi národy, které solí hodně. V průměru totiž solí až dvojnásobně, než je doporučováno.

Tučné jogurty

Jogurt je pro děti vhodný, ale i tady je potřeba o něm přemýšlet, protože tučné výrobky s deseti procenty tuku mohou dostávat děti nejvýše do tří let. A rodiče by jim pokud možno měli zatajit existenci jogurtů s různými čokokuličkami a podobně. Představte si, kolik cukru obsahuje jogurt s barevným posypem: kelímek 150g jogurtu obsahuje šest kostek cukru.

Sušené ovoce

Věříte na sušené ovoce a to, že je lepší než bonbony? Bohužel, zvláště některé druhy si s nimi nezadají. Příkladem, po kterém raději nesahejte, jsou banánové chipsy, které jsou často přislazované. I když ovoce přislazované není (například sušené meruňky), stačí pár kousků, celý sáček už obsahuje cukru v podstatě jako bonbony.

Zdroj: Supermámy.cz