Obamová i čeští odborníci bojují proti obezitě dětí
S dětskou obezitou, která je jedním z nejzávažnějších problémů současné moderní civilizace, bojuje první dáma Spojených států i čeští odborníci.
Michelle Obamová nabádá k výběru zdravější stravy doma i ve školách, ke srozumitelnému značení potravin a hlavně k pohybu prostřednictvím kampaně Hýbejme se (Let´s move), která má zastavit šíření dětské obezity.
Michelle nechce, aby její dcery přibíraly
„Sama se starám o to, aby moje dcery nevysedávaly před televizí, aby sportovaly,“ říká první dáma USA. „Chceme, aby se rodiče více zajímali o zdravou výživu, cvičení i o kvalitu jídla ve školních jídelnách.“ Michelle se ani nelíbí to, že dětské televizní pořady jsou protkané spoustou reklam na nezdravá jídla cukrovinky.
„Všichni rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Dopřejme dětem zdravější jídlo. Je jasné, že ne každý bydlí v oblasti, kde je v obchodech dostatečný výběr zdravých potravin. Dalším problémem je, že v rodinách, kde pracují oba rodiče, už není energie na to, aby po příchodu ze zaměstnání ještě vařili. Je snadnější po cestě koupit hotové jídlo nebo hodit pizzu do mikrovlnky. Ale to by měla být opravdu jen výjimka.“
U nás podobný program rozjelo například občanské sdružení Hravě žij zdravě prostřednictvím internetového kurzu pro žáky základních škol. Internetový kurz Hravě žij zdravě má za úkol vysvětlit dětem důležitost jednotlivých denních jídel, naučit je správně jíst i kulturně stolovat. Sleduje také pohybovou aktivitu dětí a snaží se motivovat je ke zkrácení času tráveného u televize nebo počítačových her.
A je to čím dál horší – i v Česku
Podle statistik trpí nadváhou či obezitou třetina amerických dětí. Nadváha zvyšuje riziko srdečních chorob, diabetu a dalších chronických nemocí a ročně zvyšuje náklady na zdravotní péči o zhruba 150 miliard dolarů.
Podle šetření Odborné společnosti praktických lékařů pro děti a dorost je v Čechách více než 16 procent dětí s nadváhou či obezitou. „Můžeme pozorovat mírné zlepšení stravovacích návyků, tristní je však naprostý nedostatek pohybu,“ říká nutriční terapeutka Věra Králová.
„Třetina dětí má méně než 2 hodiny aktivního pohybu za týden. Pohybovou pasivitu je tak možné označit za hlavního viníka zvýšené hmotnosti u dětí.“
Jak na dětskou nadváhu?
Úprava stravy dětí trpících nadváhou či obezitou neznamená redukční dietu ve stejném smyslu, v jakém ji chápeme u dospělých. I děti s nadváhou totiž potřebují pro svůj vývoj dostatek živin, které jim striktní dieta nedodá.
Jídelníček by měl být pestrý a obsahovat:
- dostatek ovoce a zeleniny (5 porcí denně)
- kvalitní libové maso
- dostatek mléka a výrobků z něho (přednostně polotučných)
- pro starší děti celozrnné pečivo
- dostatečný pitný režim
„Ani u silně obézních dětí není vhodné zásadně omezovat konzumaci tuků, které dětský organizmus potřebuje pro svůj růst a vývoj, „říká Králová. „Pozornost je však třeba věnovat výběru dobrých tuků – 2/3 by měly být pokryty tuky rostlinného původu a zbývající 1/3 připadá na méně vhodné tuky živočišné.“
Co se týče sladkostí, neměly by být úplným tabu, spíše je třeba se zaměřit na ty správné, např. sušené ovoce, ořechy či kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa. Důležité je také současné zvýšení pohybové aktivity.
Kde najít informace?
Publikováno na tn.cz (8.4.2010)