Tento web podporuje

Novozélandští školáci nesmějí nosit dětem bonbóny k narozeninám

Bonbóny spolužákům do školy přinesl jednou v životě během svých narozenin snad každý. Jenže na Novém Zélandu tato tradice dostala na frak kvůli obezitě dětí a nezdravému stravování současné školní generace. A mnohé základní školy v ostrovní zemi začaly žákům zakazovat sladké pohoštění během narozenin.

Odvolávají se na nařízení ministerstva, které zakázalo prodej nezdravých potravin ve školních kantýnách.

Deník New Zealand Herald informoval o prvním případu základní školy Oteha Valley School v Aucklandu, která zakázala dětem v den jejich narozenin přinést spolužákům dort. Podle vedení vzdělávací instituce totiž vláda sama vydala nové směrnice pro zdravé stravování pro děti školního věku. A s nimi je konzumace dortů a jiných sladkostí v ostrém rozporu.

„Ve spoustě škol máte doslova přespříliš narozenin. Spousty a spousty dětí se narodily v září a říjnu, v jednom týdnu byste tak mohli mít v jediné třídě až čtyři narozeninové dorty,“ obhajuje své nařízení ředitelka školy Megan Bowdenová. Mluvčí ministerstva vzdělávání však odmítl, že by úřad zakázal přímo narozeninové dorty.

Podle jejich směrnic se takové potraviny nesmějí prodávat ve školních obchodech a kantýnách, ale potravin přinesených z domu se to netýká.

Publikováno na serveru novinky.cz