Tento web podporuje

Mexiko: země obézních dětí

Díky „vitamínu T“, jak Mexičané označují dietu plnou tacos, tortillas a tortas (tradiční mexické kukuřičné či pšeničné placky a opečené plněné housky), které nesmějí na stole nikdy chybět, jsou mexické děti nejobéznější na světě. Tuto metlu už pranýřoval dokonce osobně mexický prezident, napsala agentura AFP.

Felipe Calderón předložil tento týden národní plán boje proti přebytečným kilogramům, které podle něho stály zdravotní systém již přes tři miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč). Calderónův plán boje proti nadbytečným kilogramům je inspirován francouzským programem EPODE (Společně proti obezitě dětí), který byl zahájen v roce 2004 a povzbuzuje rodiny, obecní úřady a obchodníky k tomu, aby podporovali spotřebu ovoce a zeleniny, fyzickou aktivitu a nahrazovaly sladké nápoje vodou. U nás najdete množství inspirativních nápadů ohledně zdravé stravy pro děti například na stránkách www.vyzivadeti.cz.

Nadváha je smutnou americkou a mexickou specialitou: ve Spojených státech žije nejvíce obézních lidí na světě, na druhém místě jsou Mexičané, kteří zase mají nejvíce obézních dětí a rovněž nejvíce dospělých s nadváhou.

Přebytečné kilogramy lze vyjádřit pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI), kdy se hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky osoby. BMI nad 25 se považuje za nadváhu a nad 30 za příznak obezity. Více o BMI v našem seriálu Zdravé hubnutí v rubriceŽENY.

TISCALI/ČTK/www.vyzivadeti.cz