Kojící maminky, pozor!
Mnoho žen má po porodu starosti se svou váhou, ovšem uchylovat se v období kojení k redukčním dietám je velká chyba a rozhodně se to nedoporučuje. Nejenže striktní dietní režimy nejsou zdravé pro matku, ale mohou mít za následek i horší kvalitu mateřského mléka. Protože pro tvorbu výživného mateřského mléka potřebuje žena dostatek energie, ve chvíli, kdy drží dietu, vystavuje své dítě riziku, že se do mléka dostanou odpadní látky z odbourávajících se tukových zásob. Nevěste hlavu, vždyť během prvních 6 měsíců plného kojení je běžný váhový úbytek asi 2,5–3 kg. A to úplně stačí. Později všechno doženete. Navíc, pokud se budete stravovat podle zásad zdravé výživy, nemusíte se bát, že přiberete. Základem je pravidelný režim a jídlo v pěti denních porcích, které vám energii dodá postupně. A tělo s ní může lépe hospodařit. I když nebudete mít chuť svačit, dejte si alespoň kousek ovoce nebo sklenici mléka a nevynechávejte základní jídla dne.
Vyvarujte se večerního přejídání a nočního uždibování. Naučte se snídat a jíst pravidelně po 2,5–3 hodinách.
ROZHODNĚ NA SOBĚ NEŠETŘETE
Váš jídelníček by měl obsahovat všechny základní potraviny, jeho podstatnou součástí je zelenina s ovocem. Složení vašeho jídelníčku a množství snědeného jídla má vliv i na zastoupení některých látek v mateřském mléce, jedná se zejména o vitaminy skupiny B a vitamin C. Jiné látky jsou zase velmi důležité pro zdraví matky, ale jejich koncentrace v mateřském mléce se ovlivnit nedá – například železo, vápník, kyselina listová nebo vitamin D. Nešetřete na sobě a dopřejte si kvalitní a čerstvé potraviny. Vhodné jsou lokální potraviny a sezonní zelenina a ovoce. Vyhýbejte se jídlům konzervovaným a nakládaným. Také čtěte informace na hezkých a atraktivních obalech, které leckdy překvapí. Často zjistíte, co vše se v potravině skrývá – hodně jednoduchých cukrů, soli, tuku… Upřednostňujte šetrnou tepelnou úpravu a jídla pro vás budou lépe stravitelná. Vhodné je vařit, dusit a péct pod pokličkou. Pro podporu využitelnosti vitaminů rozpustných v tucích používejte na přípravu jídel kvalitní oleje (třeba řepkový, olivový) a rostlinné tuky (margaríny). Jejich výhodou je příznivé složení a obsah prospěšných nenasycených mastných kyselin, které hrají důležitou roli v prevenci nemocí oběhové soustavy. Jejich dalšími zdroji jsou například semínka, ryby, ořechy. Naopak se vyhýbejte potravinám, které obsahují takzvané nasycené mastné kyseliny.
Ty najdete hlavně v tucích živočišného původu (uzeniny, tučné mléčné výrobky, sádlo, máslo). Jejich vysoká spotřeba vede ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi a tím k vyššímu riziku kardiovaskulárních nemocí.
SLEDUJTE, KDY SE RATOLEST NECÍTÍ NEJLÍP
U některých miminek můžeme pozorovat přecitlivělost na určité potraviny, které maminka snědla. Projevuje se to nejčastěji jako nadýmání a bolestivost bříška. Každé děťátko je jiné, a proto by bylo chybou striktně zakazovat některé potraviny. Každá maminka musí sama vypozorovat, co jejímu miminku nedělá dobře. Mezi potraviny, které děti nejčastěji zlobí, patří čerstvé pečivo, luštěniny, (hrách, fazole), hrušky, kedlubny, cibule. Nadýmat může také kapusta, pórek, květák nebo rajčata. V horším případě se u dětí může projevit i potravinová alergie. Není výjimkou osypání se poté, co žena s chutí snědla pomeranč. Pozor, mezi časté alergeny patří: exotické a kyselé ovoce, vejce, ryby, čokoláda, ořechy, celer.
Proto když začne mít miminko potíže, zamyslete se nad tím, kde jste zhřešila a nasaďte dietní program.
MAMINČIN ODBORNÍK
Hana Knížková, DiS.
nutriční terapeutka Poradenské centrum Výživa dětí
844 230 000, www.vyzivadeti.cz
Publikováno v časopise MAMINKA, 27.9.2013