Knedlíkové děti
Co se asi vybaví většině lidí, když si přečtou název článku? Mě jako první napadlo slavnostní nedělní posezení u oběda – svíčková se šesti, vepřo knedlo zelo, pečená kachna a nad stolem stojící usměvavá babička, která dohlíží na to, jak její děti a vnoučata s láskou hltají připravené pohoštění…
Když bude takový obrázek skutečností jen párkrát do roka při významných příležitostech, jako je posvícení nebo Vánoce, bude babička jistě nadšená a našemu tělu jednou začas kaloričtější oběd pravděpodobně neublíží. Běžná realita je ale v mnohých rodinách jiná. Dětské stravovací návyky jsou zásadním způsobem ovlivněny a utvořeny právě rodinou – rodinným zázemím, stravovacím režimem, vzorem rodičů a starších sourozenců.
PRVNÍ PŘEDSEVZETÍ BEROU RYCHLE ZASVÉ
Faktem je, že se většina rodičů snaží vést dítě v nejútlejším věku ke zdravé výživě. Přitom se ani sami nemusejí o výživu výrazněji zajímat. Doporučení, jak by se miminko mělo stravovat, dostanou rodiče od lékaře, rodiny nebo svého okolí.
Děti po ukončení výhradně mléčného období dostávají jednodruhové příkrmy, po nich vícedruhové atd. Všichni se zkrátka snaží zajistit dítěti zdravý start do života. Zlom ale nastává ve chvíli, kdy dítě začne jíst stejná jídla jako zbytek rodiny a rodič už nemusí připravovat „extra příkrmy“. Důraz na množství zeleniny v jídelníčku náhle klesá a místo libového masa se tu a tam na jídelním lístku objeví řízek nebo svíčková.
TROCHU SI OMASTIT ŽIVOT
Tuk je nositelem chuti a tak je logické, že tučnější a „chutnější“ jídla lichotí chuťovým pohárkům malých strávníků. Podobně působí i chuťově výrazné potraviny – uzeniny, sladkosti, kořeněná jídla, instantní pokrmy, slané pochutiny. V případě smažených jídel se přidává i atraktivnost křupavé strouhanky a děti si rychle zvykají na jídla, která jim chutnají. Pokud rodiče nejsou důslední, může se dokonce stát, že dítě bude vyžadovat pouze oblíbená jídla a „fádní“ zelenina začne na talíři představovat pouze dekoraci. Aby se tak nestalo, je potřeba nad jídelníčkem dětí nezlomit hůl a na jeho tvorbě se aktivně podílet. Děti kolem třetího roku věku občas začnou brát jídlo jako nepříjemnou povinnost mezi hrami a zajímavějším okolním světem. Svůj jídelníček redukují na vybrané oblíbené potraviny, i když v mladším věku běžně jedly hodně druhů zeleniny. Rozšiřování jídelníčku je náročnější a dítě musí „novou“ potravinu ochutnat až 15x, než si ji do jídelníčku (opět) zařadí. Rodičům nezbývá, než se obrnit trpělivostí a neustále dítěti nabízet nové potraviny, stejně tak jako jít mu dobrým příkladem v jejich konzumaci. Výživa dětí je velmi důležitá – děti se teprve vyvíjejí, rostou, potřebují velké množství správných živin, vitaminů, minerálních látek, ale hlavně si teprve budují stravovací návyky. A pokud jim je budeme vštěpovat už odmalička, budou mít dobrý základ až do konce svého života a zcela jistě se to odrazí i na jejich zdraví.
JAKÁ RIZIKA MOHOU PŘINÉST NEJEN OMÁČKY
Když si dítě nechce rozšiřovat jídelníček a doslova si vybrečí suchý rohlík / knedlík / oblíbený jogurt / omáčku, vede to k jednotvárnému stravování, které s sebou nese riziko nedostatku nebo nadbytku některých nutrientů. Suché rohlíky a knedlíky nenabízejí příliš velké množství vitaminů či minerálních látek a jejich častá a nadměrná konzumace spojená s pojídáním nejrůznějších uzenin nebo hutných omáček může představovat dobrý základ pro zvyšování tělesné hmotnosti, v horším případě i pro další zdravotní problémy. Následky neustálé konzumace zahušťovaných omáček s knedlíky, smažených jídel, pečených bůčků a dalších specialit završených sladkou tečkou ve formě čokolády na sebe nenechají dlouho čekat.
Kombinace energeticky vydatné stravy a velmi často zanedbávané pohybové aktivity přináší problémy se zvyšující se tělesnou hmotností bohužel již v dětském věku. Dnes se v dětském jídelníčku objevují namísto „obyčejné“ vody nevhodné slazené limonády a místo ovoce a zeleniny množství „dobrůtek“ ve formě čokolád, sušenek a jiných sladkostí. Přitom základem dětského jídelníčku by měla být pestrost – tedy střídání a vhodné kombinování všech druhů potravin. Chybět by neměla čerstvá zelenina a ovoce, dostatek mléčných výrobků, celozrnné obiloviny, libové maso, ryby, dostatek vhodných tekutin atd..
CHYTŘE NA KNEDLÍKY
Přitom i omáčku s knedlíkem můžeme připravit tak, aby dětem chutnala a přitom se nejednalo o kalorickou bombu. Faktem je, že samotné knedlíky mají v porovnání s ostatními běžnými přílohami vysokou energetickou hodnotu, ale větší problém než samotné složení představuje právě kombinace s omáčkou a také velikost porce. Knedlíky mají rovněž poměrně vysoký glykemický index (okolo 70, pro srovnání – těstoviny mají 55). Toto číslo ukazuje, jak rychle naše tělo zpracuje sacharidy z potraviny a jak rychle potom zase dostaneme hlad. Ale i glykemický index můžeme ovlivnit (snížit) vhodnou kombinací s dalšími potravinami. Navíc se u jednotlivých potravin mění v závislosti na způsobu přípravy. Zdravější knedlíky můžeme připravit ze špaldové mouky nebo kombinovat různé druhy, použít můžeme i celozrnné varianty pečiva. Když připravujeme omáčku, je vhodnější vybrat tu se zeleninovým základem. Zeleninou nic nezkazíme a můžeme ji použít i místo mouky s tukem. Pro zahuštění stačí pouze podíl zeleninového základu rozmixovat ponorným mixérem nebo pro lepší chuť a jemnější texturu propasírovat. To samé platí i u polévek. Není nutné zahušťovat moukou, nýbrž pouze použít zeleninu, která je pro naše tělo nutričně mnohem zajímavější. I další pokrmy pro děti lze připravit zdravěji – kečup nahradíme rajčatovým protlakem nebo omáčkou z čerstvých rajčat. Smaženou rybu by pak stačilo vyměnit za pečenou, smažený řízek za přírodní steak a hranolky třeba za dětmi oblíbenou bramborovou kaši.
JÍDLO SI ZASLOUŽÍ POZORNOST
Velikost porce bychom měli přizpůsobit věku dítěte a dohlédnout nejen na množství jídla, ale také na to, jak a kde jídlo jí. Základem je klidné stolování bez rušivých elementů (televize, počítač, hračky). Špatné je, když naučíme dítě jíst při zapnuté pohádce, protože ono se pak místo regulace množství jídla a pocitu sytosti soustředí na obrazovku a neprožívá jídlo všemi smysly. Snadno pak přestane regulovat množství snědeného jídla a sní mnohem větší množství, než když se jídlu plně věnuje. Dítě by mělo každé sousto dobře rozkousat a nemělo by hltat.
Správný návyk stolování je klíčový pro další začleňování potomka do společnosti – ať už ve školce, nebo škole. Některé děti rychle jedí a pak mají tendence žádat o přidání – přitom někdy stačí jíst pomaleji a před dalším nášupem chvíli vydechnout, aby tělo mělo čas si uvědomit, jestli skutečně potřebuje ještě jednu porci.
NA PROBLÉMY NESMÍ BÝT DÍTĚ SAMO, ALE S RODINOU!
Když už se u dětí problém s nevhodnou skladbou jídelníčku či vyšší tělesnou hmotností vyskytne, je velice důležité zaměřit se také na pohybové zvyklosti dítěte. Většina dětí pohybu příliš neholduje, nebaví je to a důsledky jsou takové, že si na hodiny tělocviku raději nechávají psát omluvenky. Vhodným pohybem mohou být i pravidelné delší procházky, venčení pejska, ale i chůze po schodech místo jízdy výtahem.
Zásady, jak by se měly chovat děti, jejichž tělesná hmotnost je vyšší, než by měla být, najdete na www.vyzivadeti.cz. Do případné úpravy hmotnosti jiným způsobem se nikdy nepouštějte sami, bez odborných rad a dozoru. Dítě samotné bez podpory rodiny většinou nemá na úpravu hmotnosti šanci. Kromě toho, že by se rodina jako celek měla naučit novým stravovacím a pohybovým návykům, je většinou třeba změnit i vztahy v rodině. Některé děti totiž nahrazují dobrým jídlem nedostatek rodičovského citu a pozornosti, někteří rodiče své dítě s nadváhou dokonce penalizují, pohoršují se a věty „na ulici se za něj musím stydět“ říkají až překvapivě automaticky. Pro dítě, které se u rodičů necítí dostatečně oblíbené, nemá jakákoli změna v chování smysl („můžu dělat, co chci, stejně mě nebude mít více ráda“). Pokud má dítě vyšší hmotnost, určitě není vhodné před jeho problémem zavírat oči nebo čekat, až z toho vyroste, a obrátit se na odborníky na výživu. Rodiče, kteří chtějí konzultovat stravovací zvyklosti svého (nejen obézního) dítěte, mohou využít informační linku Poradenského centra Výživa dětí 844 230 000, nebo se objednat do nutriční poradny.
TIPY, CO A JAK CHYTŘE NAHRAZOVAT
Knedlíky –> brambory, rýže
Bílé pečivo –> celozrnné pečivo (u starších dětí)
Bílá mouka –> část nahradit celozrnnou moukou
Máslo, sádlo –> rostlinné oleje (řepkový)
Smetana –> smetana s nižší tučností nebo pouze mléko na zjemnění chuti
Tučné maso –> libové maso
Trvanlivý salám –> kvalitní šunka (např. kuřecí)
Smažená jídla –> jídla restovaná nebo pečená
Moučník s krémem –> piškotový zákusek s tvarohem a ovocem
Smetanová zmrzlina –> tvarohová nebo jogurtová zmrzlina
Publikováno v časopise MAMINKA 24.4.2014
O autorovi:
text: Hana Knížková, DiS. nutriční terapeutka Poradenské centrum Výživa dětí www.vyzivadeti.cz
PŘIPRAVILA: REGINA ROTHOVÁ