Tento web podporuje

Jsou pro děti sladkosti skutečně nevhodné?

Se sladkostmi se dnes děti setkávají snad každý den. Dostávají je ve školkách a ve školách, na zájmových kroužcích, na návštěvách či v obchodech. A protože většina dětí je miluje, je pro ně velmi těžké odolat. Proto se na toto téma často hovoří a sladké je v současné době považováno v dětském jídelníčku téměř za „jed.“ Ale jak říká jedna moudrost: „Všeho s mírou,“ což v tomto případě znamená: Pozor na extrémy. Právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.

Sladkosti v běžném životě

Zatímco generace dnešních rodičů jedla sladkosti víceméně výjimečně, pro dnešní děti jsou zpravidla naprosto běžnou součástí každodenního života. Děti dostávají sladkosti ve školce, ve škole, od babiček a dědečků, na návštěvách, vyhrávají je v soutěžích, ochutnávají je v nákupních centrech a podobně. Je jasné, že tento stav není ideální. Na druhou stranu ani úplný zákaz, respektive vyloučení laskominek z dětského jídelníčku problém neřeší.

A co na toto téma říkají odborníci?

„Do jídelníčku dětí mohou být zařazeny i sladkosti, vyloučit je úplně by byl nesmysl, protože děti se k nim stejně dostanou a jak známo ,zakázané ovoce chutná nejvíce. Jedna kvalitní sladkost v týdnu a jedna o víkendu dítěti neublíží,“ doporučuje MUDr. Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze a členka Občanského sdružení Výživa dětí.

Odbornice na výživu dětí Jitka Rusková k tomu říká: „I když z hlediska zdravé výživy není možné sladkosti obecně dětem doporučit, není správný ani opačný extrém. Děti totiž jednou stejně sladkosti poznají, a protože jim budou s největší pravděpodobností chutnat, snědí všechny sladkosti v dosahu. Navíc těžko budete takovému dítěti vysvětlovat, proč ostatní děti mlsat mohou, ale právě to vaše nemůže. Je proto vhodnější dětem v předškolním věku sladkosti představit, ale podávat jim je zcela nepravidelně, bez vazby například na úspěchy nebo naopak jako bolestné.“

Ze světa čísel

  • Ročně se u nás zkonzumuje 60 000 tun čokolády, tedy cca 6 kilogramů na osobu
  • 55 % lidí, kteří mají čokoládu rádi, si na ní pochutnává i několikrát týdně*
  • O svátcích (Vánoce, Velikonoce) konzumace sladkého výrazně roste; například o Velikonocích téměř o 100 %**

Proč sladkosti škodí

Sladkosti mají velkou energetickou hodnotu. Obsahují bílý rafinovaný cukr, tuky a často i různé chemické přísady. V podstatě neobsahují žádné pro organismus důležité látky. Naopak některé z nich se při trávení sladkostí spotřebovávají (například vitamín B, hořčík a další). Konzumace nadměrného množství cukru přispívá k:

  • Zvyšování tělesné hmotnosti
  • Vzniku zubního kazu
  • Vzniku některých chorob

Jak na to

  • Děti by měly sladkosti poznat – rozhodně by se nemělo jednat o „zakázané ovoce.“ To, jak všichni víme, totiž nejvíce láká
  • Je fajn nedávat sladké jako odměnu, bolestné či úplatek
  • Dítě by mělo vědět, že sladkosti se konzumují jen občas
  • Vybírat je třeba kvalitní výrobky
  • Rodiče by měli sledovat množství sladkého (cukru), které dítě sní
  • Nezbytný je vyvážený jídelníček – pokud se dítě stravuje zdravě a jeho tělo dostává vše, co potřebuje, tak mu s největší pravděpodobností tu a tam nějaká ta sladkost jako zpestření neublíží
  • Vynechte sladké nápoje
  • Příjem a výdej energie musí být v rovnováze

 

Závěr

Jaký je váš postoj ke sladkostem? Dopřáváte je svým dětem? Pokud ano, jak často a které preferujete? Máte nějaká pravidla? A dodržují je i prarodiče, kamarádi a další osoby v okolí? Jsou dle vašeho názoru sladkosti škodlivé, anebo v rozumné míře nevadí? Znáte někoho, jehož přístup ke sladkostem je až extrémní? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.

 

Zdroj informací: Vyzivadeti.cz

 

* Výsledky studie celosvětové sítě poradenských společností KPMG The Chocolate of Tomorrow z července 2012

** Výsledky on-line průzkumu společnosti Perfect Crowd z února 2014

 

publikováno na portále jarodic.cz | 27.5.2014