Tento web podporuje

Jaká voda je pro děti nejlepší?

Voda je základem života, proto spousta rodičů váhá, zda dětem pro dodržování pitného režimu postačí voda z kohoutku, nebo jestli musí kupovat vodu balenou.

Odborníci na dětskou výživu se k tomuto problému vyjadřují vyhýbavě – dobrá je zkrátka voda, která je z kontrolovaného zdroje a splňuje hygienické normy. Což v tomto případě splňuje jak voda balená, tak i ta obyčejná z kohoutku. Otazník týkající se kvality se vznáší nad vodou ze soukromých zahradních studen. Pokud tuto vodu chcete dávat dětem, je důležité, abyste si nechali udělat rozbor odborníky, kteří vám potvrdí její zdravotní nezávadnost.

Bublinky rozbouří žáhu i žaludek

Mnoho rodičů šetří každou korunu, a tak si obvykle vystačí s vodou z kohoutku. Situace se obrací v momentech, když je rodina mimo dům, například na výletě, kde si chtě nechtě musí vodu koupit. V samoobsluhách či dobře vybavených stáncích s občerstvením se to pet lahvemi s vodou jenom hemží. Pro jakou z nich se rozhodnout?

„Nejvhodnější je neperlivá stolní voda. V obchodě je výběr perlivých i mírně perlivých vod, ale protože obsahují bublinky, vypijeme vždy menší množství, než kdybychom si lokli té obyčejné, neperlivé. Navíc sycené vody mohou dětem způsobovat dyspeptické potíže – například pocit plnosti, nadýmání, říhání či pálení žáhy,“ varuje nutriční terapeutka Hanka Knížková z Poradenského centra Výživa dětí.

Vyprahlé tělo osvěží teplejší voda

Neperlivá voda však není nutností. Pokud váš potomek vyžaduje bublinky, dopřejte mu čas od času jemně perlivou vodu, kterou děti snáší lépe než klasickou perlivou. Ale pozor! Nikdy pro nápoje nesahejte do ledničky! „Nápoje by neměly být ledově vychlazené, protože tělo by muselo vynaložit energii k vyrovnání velkého teplotního rozdílu. Zjednodušeně si to můžeme představit tak, že se z rozpáleného těla studená voda odpaří, a veškerý přísun tekutin tak ztratí svůj smysl. Proto bychom měli servírovat nápoje zhruba v teplotě 15-20 °C.“

Pozor, minerálky obsahují cukr!

Většina z nás má mlsný jazýček, a proto občas váháme, zda místo obyčejné lahve s vodou nezvolit ochucenou minerálku. „Minerální vody jsou vhodné jako zpestření pitného režimu a doporučují se také při sportu, ale denní spotřeba by neměla přesáhnout 200 ml. Rovněž doporučuji minerální vody střídat, aby organizmus nepřijímal pořád tytéž minerální látky,“ radí odbornice na dětskou výživu Hanka Knížková a pokračuje: „Minerální vody jsou nejčastěji ochucené cukrem. Je tedy vhodnější dochutit stolní neperlivou vodu šťávou z čerstvého ovoce. Pro zpestření si můžeme různé druhy ovoce do vody nakrájet nebo rozmixovat.“

V létě musí děti pít častěji

A teď otázka zoufalých rodičů: Co když neperlivá voda nebude dítěti chutnat? Nutriční terapeutka si takovou situaci vůbec nepřipouští. Klíč k tomu, aby dítě pilo neslazenou vodu, vidí ve výchově. Chybu dělají ti rodiče, kteří svým dětem od mala dávají sladké nápoje. Riziko tohoto počínání je více než jasné – dětem obyčejná voda nechutná a odmítají ji. Jenže to může mít bohužel nepříjemné následky.

Časté pití slazených vod může způsobovat zvyšování tělesné hmotnosti nebo vyšší kazivost zubů. Neplechu může způsobit i nedostatečný pitný režim (obzvláště v parném létě), při kterém dítěti hrozí únava, bolest hlavy, zácpa či potíže s ledvinami. „Dětské tělo je tvořeno vyšším podílem vody než tělo dospělého, je proto daleko citlivější na její ztráty. Proto bychom měli dbát, aby dítě pilo co nejvíce. Je důležité naučit dítě pít v průběhu celého dne, nikoliv až v okamžiku, kdy dostane žízeň,“ uzavírá Knížková.

 

Zdroj: http://www.dumazahrada.cz/bydleni/kuchyne/22303-jaka-voda-je-pro-deti-nejlepsi/#.V1Ut_ZGLTIV