Tento web podporuje

Jak vidí svačiny dětí rodiče?

V průběhu měsíce června 2008 probíhala na internetových stránkách www.nadoma.cz a stránkách Poradenského centra Výživa dětí www.vyzivadeti.cz anketa s názvem „Co svačí Vaše dítě?„. Ankety se zúčastnilo bezmála 4 500 respondentů.

Z ankety vyplynulo, že 85 % rodičů chystá svému dítěti svačinu každý den, a její příprava jim zabere v průměru 10-20 minut. Svačinu připravují rodiče raději ráno před odchodem do školy a do práce (52 %), večerní přípravu a následného uložení svačiny do chladničky využívá pouze 35 % rodičů. Nejčastěji (81 %) tvoří svačinu školáků namazaný chléb nebo pečivo se sýrem, šunkou a k tomu ovoce či zelenina, pouhá 4 % dětí dostávají ke svačině podle odpovědí rodičů také sladkosti. Co se týče nápojů, neperlivou vodu nebo slabě oslazený čaj dostává 40 % školáků a 44 % pije vodu se šťávou nebo ředěný ovocný čaj. Většina rodičů (90 %) se shoduje také v tom, že svačinu jejich ratolest sní a jen 5 % dětí ji přinese nesnědenou zpátky domů. Pouhých 9 % školáků dostává kapesné a svačinu si kupuje samo a pouhých 6 % rodičů přiznává, že jejich dítě ve škole nesvačí vůbec.

Přečtěte si, jak byla správná svačina školáka vypadat, i o tom, jak dopadl průzkum svačinových zvyklostí mezi dětmi na základních školách v České a Slovenské republice.

O svačinách bude dnes mezi 13. a 14. hodinou v on-line diskusi na serveru Zdravi.centrum.cz hovořit nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí Jitka Rusková.