Jak na nachlazení
Venku je nevlídné zimní počasí a místo toho, aby okolí pokryla bílá peřina, typická pro leden, tak stále prší a prší. To vyvolává u lidí nejen deprese, ale přináší i vlnu nachlazení a chřipky, která se šíří kapénkovou nákazou rychlostí blesku. Jak chránit své potomky, aby se onemocnění co nejlépe ubránili?
Dbejte na to, aby měly děti ve své stravě především dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Tyto potraviny dodají tělu mnoho prospěšných látek, zejména pak vitamínu C, který má antioxidační účinky (zbavuje tělo nežádoucích látek). U vitamínu C dodaného z přírodních zdrojů dochází podstatně lépe a rychleji k jeho využití v organismu, než při použití tabletek nebo šumivého nápoje. Vhodné jsou i zakysané mléčné výrobky s probiotickými bakteriemi, které mají prokazatelně pozitivní vliv na zdravotní stav a posilují imunitní systém. Zvyšte proto dětem příjem zakysaných mléčných výrobků s probiotiky, které je vhodné zařadit např. na svačinky nebo na druhou večeři. Dále je důležité, aby děti hodně pily (např. stolní vody, ovocné, bylinné, a zelené čaje, menší množství minerálky, ředěné 100% ovocné džusy vodou). Ač se to nemusí zdát, na imunitní systém má příznivý vliv také železo (v červeném mase, luštěninách), bílkoviny nebo nenasycené mastné kyseliny omega 3, které najdeme například v rybím tuku nebo v potravinách, které jsou o něj obohacené.
Dostatek pohybu společně s vyváženou stravou přispívá k posílení imunity a je tak prevencí celé řady dalších onemocnění. Proto vyžeňte své ratolesti od počítačů, ať se raději zapojí do aktivního pohybu (vhodné je např. plavání, saunování, procházky na čerstvém vzduchu a na horách samozřejmě lyžování a další sporty).
Pokud se však již chřipka nebo nachlazení u Vašeho potomka objeví, svěřte ho do rukou lékaře, který stanoví optimální léčebný režim.