Dětská obezita v USA je vážnější, než se myslelo, varuje studie
Washington 19. března (ČTK) – Extrémní obezita mezi americkými dětmi je mnohem horší, než se původně věřilo a tento problém je vystaví většímu riziku vážných zdravotních potíž, jak budou stárnout, varovali ve čtvrtek američtí vědci.
Studie více než 700.000 dětí a dospívajících v jižní Kalifornii zjistila, že více než šest procent z nich, tedy 45.000, je krajně obézních. Chlapci jsou přitom mnohem těžší než dívky, uvádějí vědci ve studii zveřejněné v časopise Journal of Pediatrics.
„Tato studie je unikátní, protože je to poprvé, co jsme měli velký aktuální vzorek toho, co se děje s obezitou u našich dětí,“ řekla spoluautorka studie doktorka Amy Porterová. „Rozšíření obezity u dětí je mnohem větší, než jsme si kdy mysleli,“ dodala s tím, že podle zjištění studie stoupá počet případů extrémní obezity u prakticky všech skupin.
Krajní obezitou trpí sedm procent chlapců a pět procent dívek. Extrémní obezitu zjistili lékaři také u dvou procent všech dětí do pěti let věku.
„Děti, které jsou extrémně obézní, budou pravděpodobně extrémně obézní i v dospělosti a čekají je všechny zdravotní potíže spojené s nadváhou,“ řekla další spoluautorka studie Corinna Koebnicková. „Bez zásadních změn životního stylu čeká na tyto děti o deset až 20 let kratší život a už po dvacátém roce věku se u nich objeví zdravotní problémy, které jsou typické pro věkovou skupinu čtyřicátníků až šedesátníků,“ dodala.
První dáma Spojených států Michelle Obamová vede veřejnou kampaň nazvanou Hýbejme se, která má zastavit šíření dětské obezity, jež už podle ní v USA přerostla v epidemii. V rámci této kampaně se snaží především zlepšit kvalitu výživy v domácnostech i ve školách.
Podle statistik trpí nadváhou či obezitou dvě třetiny dospělých Američanů a třetina dětí. Nadváha zvyšuje riziko srdečních chorob, diabetu a dalších chronických nemocí a ročně zvyšuje náklady na zdravotní péči o zhruba 150 miliard dolarů.
Vydala ČTK, 19.3.2010