Tento web podporuje

Co do jídelníčku dětí (ne)patří?

Naše děti a jejich zdravá výživa. Hodně velké téma. Co udělat jako úkol číslo jedna? Výživová specialistka Ing. Pavlína Žďárková hovořila v radioporadně Českého rozhlasu v Hradci Králové na téma: co do jídelníčku dětí (ne)patří? 

Dobré je začít zase znovu s dětmi doma vařit a dělat svačiny. Rozjet prostě domácí stravu. A podle některých trendů se dokonce už v kojenecké stravě začíná razit takzvané krmení do tlapky. Dětem není zapotřebí připravovat žádnou speciální stravu, mixovat ji, krmit je. Ale děti se nechají, v sedmém měsíci už většinou sedí, a co si uchopí, tak si sní.

Ale pozor, musí to být v rodině, kde se jedí základní potraviny a jídla z těchto potravin. A jestliže dítě uchopí cokoliv z toho dobrého výběru, tak nemůže udělat chybu. Ideální je, když se celá rodina stravuje zdravě a děti potom jedí totéž, co všichni ostatní.

Nejmenší děti obklopujeme jídlem a je velmi jednoduché je vychovávat zdravě. A u starších dětí nejlépe funguje to, aby v „dosahu paže“ byla prostě kvalitní a zdravá strava.

 

Pohlídejme, aby se děti nedojídaly sladkostmi

Snídaně jsou u dětí důležité. Mají malou kapacitu žaludku a potřebují získat do celého svého dne energii. A tu dostanou kvalitní snídani. Je dobré se přitom vyhnout cukrům a různým slazeným cereáliím. Tedy snídaně ze skutečných potravin.

Ideální je také děti zapojit do přípravy svačiny. Dáme jim na výběr, který oříšek nebo sušené ovoce si dnes vezme. Pokud si dítě samo vybírá složení svačiny, určitě bude mít také zájem ji sníst. Ale nenuťme děti zbytečně do jídla.

 

Celou radioporadnu s výživovou specialistkou Ing. Pavlínou Žďárkovou si můžete poslechnout v audio-archivu Českého rozhlasu

 

Zdroj: Český rozhlas Hradec Králové