Tento web podporuje

Co dát dětem ke svačině poradí on-line svačinový jídelníček

Svačina je se snídaní pro školní děti zcela zásadní, protože může mít přímý vliv na výkon dětí ve škole. Dítě, které jedno z těchto denních jídel vynechává, bojuje ve škole obvykle s únavou a nesoustředěním. Kvalitu a atraktivnost snídaní a svačin pro děti proto není dobré podceňovat. Maminkám ale často dochází fantazie a časem sklouznou ke stereotypům. Stále stejná svačina se potom dětem brzy přejí a začátek dopoledního hladovění je na světě. Proto tým nutričních terapeutek Poradenského centra Výživa dětí přivítal možnost podílet se na vytvoření svačinového jídelníčku, který hlídá zastoupení všech potřebných živin v každé svačince, stejně jako jejich kalorickou hodnotu. Zohledňuje i individuální potřeby dítěte, jako je alergie na určité potraviny, chuťové preference, věk či zvýšenou kalorickou potřebu při sportovních aktivitách. Svačiny na celý týden až pro 3 děti si každý rodič může sestavit na www.rostemeschuti.cz/jidelnicek.

 

Po nočním hladovění je nutné doplnit energii tak, aby dítě neodcházelo do školy vyčerpané. K tomu slouží vydatná snídaně, která obsahuje správný poměr všech nutrientů a svou kalorickou hodnotou odpovídá věku dítěte. Energie přijatá snídaní pomůže k dobrému startu do nového dne, nicméně do oběda potřeby dítěte nepokryje. Aby energie školákovi až do polední přestávky vydržela, je nutné ji po 2 – 3 hodinách od snídaně doplnit vhodnou svačinou. „Negativní vliv dopoledního hladovění na vznik nadváhy a obezity je už rodičům poměrně dobře znám. Málokdy si ale uvědomují, že velmi často způsobuje také nesoustředěnost, zhoršenou schopnost vnímání výkladu a může tak přímo zhoršit školní výsledky“ upozorňuje Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí. Pro ty, kterým se toto tvrzení zdá přehnané, Knížková upřesňuje: „Dětský organismus má velmi omezené možnosti vytvářet si zásoby energie, a proto se u nich její nedostatek projevuje téměř okamžitě. Jsou podrážděné nebo naopak jakoby utlumené, nesoustředěné a často se přidává také bolest hlavy“. 

 

Ideálně by každé jídlo mělo obsahovat tzv. trojkombinaci všech základních živin – bílkovin, sacharidů a tuků. V každodenní praxi ale není jednoduché tento poměr dodržet a ještě zajistit, aby školákovi svačinka chutnala. Nový svačinový rádce to ale hravě zvládne. A jak to celé funguje? Na adrese www.rostemeschuti.cz/jidelnicek zadají rodiče základní údaje – věk, váhu a výšku dítěte, potraviny, kterým se chtějí vyhnout a označí dny v týdnu, kdy má dítě zvýšený energetický výdej – např. sportovní kroužek. Potom už se mohou těšit na celotýdenní nabídku svačin, u kterých najdou kompletní seznam potřebných ingrediencí a fotografii finální svačiny. V aplikaci zároveň rodiče najdou informace k jednotlivým složkám navrhovaných svačin. Ty jim usnadní orientaci v zastoupení živin v potravinách a jejich vlivu na zdraví. Navíc je pro rodiče každý týden připraveno detailně zpracované jedno zajímavé téma, vztahující se k dětské výživě.  

 

 

Pokud máte dotazy k webové aplikaci nebo ke stravování vašeho dítěte, můžete získat potřebné informace na  našich stránkách nebo na infolince 844 230 000. Pro děti, které potřebují osobní přístup (řeší např. problém s nadváhou či obezitou),  je k dispozici  bezplatná ambulantní poradna, do které je můžete objednat na naší infolince.