Tento web podporuje

Cereálie obsahují jedovatá barviva, varují odborníci

Jedovatá barviva kontaminují potraviny uvnitř papírových obalů, byli nuceni připustit i někteří výrobci. Firmy na britském trhu už podle dnešních Hospodářských novin začaly jednat. Společnost Jordans podle stanice BBC zastavila používání rizikových obalů, další dvě, Kellogg´s a Weetabix, uvedly, že podnikají kroky k omezení zdravotních rizik. Reagovaly tak na studii švýcarských vědců, podle nichž minerální oleje použité v potisku recyklovaných obalů mohou ohrozit zdraví konzumentů.

Škodlivé sloučeniny totiž mohou do potravin pronikat i vnitřním ochranným obalem z plastu. Zmíněné značky cereálií jsou dostupné i v Česku. „Zatím jsme ale neobdrželi žádnou informaci o případné nebezpečnosti těchto výrobků,“ citují Hospodářské noviny Petru Hoferkovou ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zdravotní rizika se přitom neomezují jen na cereální snídaně: podle studie citované listem The Daily Telegraph jsou podobně ohroženy i některé značky rýže či těstovin.

Podle Koniho Groba z laboratoře pro potravinovou bezpečnost v Curychu mohou barviva způsobit záněty vnitřních orgánů i rakovinové bujení, upozorňuje deník. Grob ale prý současně zdůraznil, že rizika pro běžného konzumenta jsou nízká, dostane se k němu jen zanedbatelné množství nebezpečných látek. Podle švýcarských výzkumníků ovšem některé zkoumané vzorky překročily stanovené limity až stokrát. Vědci zkoumali celkem 119 výrobků, které koupili v loňském roce v německých supermarketech. Většina jich podle Hospodářských novin povolený limit překročila. Pouze cereálie, které byly baleny do silnějšího vnitřního obalu, se kontaminaci vyhnuly.

 

Publikováno na www.tyden.cz, 9.3.2011

http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/cerealie-obsahuji-jedovata-barviva-varuji-odbornici_195873.html