Tento web podporuje

Biopotraviny jsou i pro děti

Nedávný průzkum agentury Gfk ukázal, že i když oblíbenost biopotravin roste, mnoho lidí stále neví, co si přesně pod tímto označením představit. Někteří se domnívají, že označení „bio“ znamená, že jsou určeny pouze pro ty, kteří se stravují dle zásad některých zvláštních výživových směrů nebo diet, někdo je považuje za potraviny určené hubnoucím. Pojďme si proto vysvětlit, co pojem „biopotravina“ znamená.

Podstatou biopotravin je jejich přírodní původ. Rostlinné produkty jsou vypěstovány bez umělých hnojiv, postřiků proti škůdcům a plevelu apod., bio maso pochází ze zvířat chovaných v co nejpřirozenějších podmínkách. Tedy ve volném výběhu či na pastvě. Těmto zvířatům se také do krmiv nepřidávají např. antibiotika nebo látky podporující růst. Při zpracování se také dbá na to, aby výsledný výrobek obsahoval co nejméně přídatných látek (některé skupiny „éček“ jsou zakázané úplně). Mezi cíle ekologické produkce také pochopitelně patří co nejnižší zatížení přírody.

Pokud rodiče dětí přemýšlí nad tím, zda nakoupit pro své ratolesti biopotraviny či potraviny konvenční, měli by vybrat spíše ty přirozenější, tedy bio. I v tomto případě je ale třeba pečlivě číst etikety. Tím, že se rozhodneme biopotraviny kupovat s vírou, že jsme se dali cestou zaručeně zdravé výživy a přestaneme přitom o vlastních zásadách zdravé výživy přemýšlet, se nestane „zázrak“. Stále také platí, že lidé dají do nákupního košíku spíše potraviny levnější a nepřemýšlejí už o jejich složení.

Často stačí málo, abychom začali stravovat své děti zdravěji! Zkuste se zamyslet a při nákupu  pečlivě čtěte označení výrobků i jejich složení. Někdy ani nemusí být označené jako biopotraviny a přesto mohou mít podstatě vhodnější a přirozenější složení, než stejný druh výrobku, který jste kupovali doposud. Pokud máte doma zahrádku, můžete dětem biopotraviny zajistit i sami. Např. ovoce a zelenina z vlastní zahrádky, vajíčka od slepic z vlastního chovu, kozí mléko, které vám dá babička atd.

Jistě vás bude zajímat i to, jak poznat, jestli jsou potraviny označené značkou „bio“ zárukou kvality. Produkce takto označených potravin se řídí přísnými pravidly. Certifikované české biopotraviny poznáte snadno – jsou označeny jednotným českým logem, tzv. biozebrou, s nápisem „BIO – Produkt ekologického zemědělství“. To zaručuje, že výrobek opravdu pochází z ekofarmy a je přesně stanoveno zákonem o ekologickém zemědělství (Zákon o ekologickém zemědělství č. 30/2006 Sb.)

Problematické je, že každá má země v tuto chvíli své „Bio-logo“. To by se však mělo vyřešit do dvou let nařízením, které přinese jednotná pravidla pro označení biopotravin a jejich kontrolu pro celou Evropskou unii.