Tento web podporuje

Bělinka versus Kazizub

Když se naučíš čistit zuby v mládí, ve stáří nebudeš mít protézu

Děti ani nedutají, protože na videu sledují napínavý souboj: princeznička Bělinka hájí zdravé zuby před zlým Kazizubem. Stomatologové by pohádce zatleskali.

Zpívání písniček nebo vyprávění pohádek, ve kterých jsou hlavními hrdiny krásné zdravé zoubky, hodně pomáhá při učení správné ústní hygieně. Jejím základem ovšem zůstává návyk na pravidelné a správné čištění. A začít by se mělo hned po prořezání prvních zoubků.

Medové zoubky nepotěší

Tříletému Viktorovi chybějí dva horní přední zoubky, místo nich má jen hnědé pahýlky. Jeho maminka přitom pro jeho zdraví udělala maximum: kojila ho ve dne v noci nepřetržitě podle jeho potřeby. A právě neustálé protékání mléka přes zoubky podle Viktorovy zubařky způsobilo, že se mu zkazily.

To, že konzumace sladkých jídel a cukrovinek má na chrup neblahý vliv, rodiče celkem vědí. Bohužel si už tolik neuvědomují, že cukr je také ve šťávách či slazených nápojích, které někdy malým dětem dávají v kojenecké láhvi na noc do postýlky. A v hojné míře je obsažen jak v kravském, tak mateřském mléku.

„Diagnóza lidově známá jako medové zuby se zřejmě hodí i na problém malého Viktora. Postiženy jsou nejčastěji plošky předních zubů, kaz může postupovat po obvodu celého krčku a vést až k odlomení korunky,“ vysvětluje stomatoložka MUDr. Lenka Tůmová. „Napadá skupiny zubů nebo dokonce všechny. Mléčný chrup je totiž k tvorbě kazu náchylnější, protože jeho sklovina je měkčí a rychleji se odře.“

Bez rodičů to nejde

Maminky by měly o první zoubky miminek a batolat důkladně pečovat. Lékaři doporučují používat k jejich čištění dvakrát denně vatovou tyčinku nebo měkký hadřík a přední i zadní stranu zubů očistit od lepkavých zbytků mléka a kaše. „Po zavedení příkrmů se vyplatí jako hlavní jídlo preferovat spíše masozeleninové pokrmy místo sladkých ovocných,“ dodává Lenka Tůmová.

Jakmile se začnou objevovat stoličky nebo špičáky, nastává čas na dětský zubní kartáček, který zpočátku není třeba doplňovat zubní pastou. Do věku tří let by měli ratolestem chrup dvakrát denně čistit rodiče a přitom je pomalu učit samostatnosti. Začíná se nejjednoduššími horizontálními pohyby a ve vyšším věku je možné přejít na stírání.

„Co jsem měla dělat? Moje Anička si do pusy nenechá sáhnout, zuby si musí čistit zásadně sama,“ ptala se zubařky matka čtyřleté dcerky poté, co jí objevili na stoličce kaz. Podle Lenky Tůmové je do osmi let nezbytné, aby dospělí potomkům zoubky dočišťovali. Teprve od osmi let mají děti motoriku vyvinutou natolik, že jsou schopny si chrup vyčistit samy. Kolem dvanáctého roku můžou zkusit používat mezizubní niť a později i mezizubní kartáčky.

Hygiena proti genetice

Šestiletá Julinka má už spravovaných zubů několik a její maminka tvrdí, že kazivost zdědila po ní. „I když má dítě geneticky daný sklon k vyšší kazivosti zubů, lze důslednou ústní hygienou vznik kazu prakticky vyloučit,“ zdůrazňuje stomatoložka, která se účastnila projektu Signal Dentibus a ošetřovala v pojízdné zubní ambulanci chrup dětí po celé České republice. Rodičům vzkazuje: „Pravidelné čištění nepodceňujte a trvejte na něm. Nikdy nenechávejte děti chodit spát s nevyčištěnými zoubky.“

Mléčné nejsou zbytečné

První mléčné zoubky hrají významnou roli, když se dítě učí správně vyslovovat. Jejich stav také ovlivňuje vývoj zdravého stálého chrupu: na zkažených „mléčňácích“ se jen těžko můžou vyvinout zdravé druhé zuby.

„Mávnout nad mléčným chrupem rukou se nemusí vyplatit i proto, že výměna dočasných zubů probíhá postupně. Někdy si nevšimnete, že se za dočasnou pětkou proklubala stálá šestka. Co když se kvůli nedokonalé hygieně zkazí? Místo ní už dítěti nic nenaroste,“ varuje lékařka.

Jídelníček pro zdravé zuby

Nebezpečí tvorby kazu zvyšuje konzumace cukrů, proto by rodina v jídelníčku měla preferovat potraviny zdravé pro zuby. Zamyslet by se nad sebou měli prarodiče, kteří mnohdy rádi obdarovávají svá vnoučata sladkostmi. Vhodnější je místo bonbonů či různých tyčinek přinést raději ovoce. Pokud už děti cukroví jedí, měly by to činit hned po hlavním jídle a nemlsat během celého dne. Po večerním čištění zubů a v noci by měly pít už jen neslazené nápoje, minerálky, vodu, bylinkové a jiné čaje.

Květy, 9.8.2007