Tento web podporuje

Americké děti odmítají zdravá jídla Jamieho Olivera

Průzkum mezi dětmi v americké škole v Huntingtonu (stát Virginia), kde slavný kuchař Jamie Oliver pořádá televizní show Revoluce ve stravování, ukázal, že mají radši pizzu nebo smažené kuřecí nugety než čerstvé a zdravé speciality vyhlášeného britského šéfkuchaře. Oliver se ve svém vysílání snaží naučit obyvatele „nejméně zdravého města“ v USA jíst zdravěji.

Děti dokonce poté, co jim přestala jídelna vařit klasická smažená jídla a nabídla místo toho zdravější varianty, přestaly kupovat obědy úplně.

Průzkum rovněž ukázal, že děti v základní škole v Huntingtonu začaly pít méně mléka, protože Oliver nechal odstranit sladké čokoládové a jahodové mléčné nápoje.
Pozitivním výsledkem průzkumu Západovirginské univerzity však je, že alespoň šest dětí z deseti přiznalo, že nová jídla alespoň ochutnaly.

Televizní kanál ABC se rozhodl uspořádat televizní show ve městě Huntington ve Virginii poté, co jej zpráva agentury AP označila za „nejméně zdravé město“ v USA.

Kuchařského samouka Jamieho Olivera vynesl ke slávě v roce 1999 jeho televizní pořad Šéfkuchař bez čepice (The Naked Chef). Od té doby se díky svým receptům na jednoduché jídlo a schopnostem jeho prezentace stal kuchařskou celebritou a po světě prodal miliony výtisků svých kuchařek. Přiměl i britskou vládu, aby změnila stravování ve školách ve prospěch zdravějšího a přijala nové směrnice zakazující jídla s velkým obsahem tuku, cukru a soli.

Publikováno na tyden.cz (31.3.2010)