Konec prázdnin pod stanem
Dětské zažívání je citlivější než to dospělácké. Měli bychom proto zvážit, jaké potraviny s sebou na dovolenou pod stan zabalíme. Pokud to cestování umožní, je nejlepší využít „ledničky na cesty“, chladící boxy a uchovat tak potraviny déle čerstvé.
Na dovolené pod stanem máme několik možností stravování:
a) Příprava jídla přímo nad ohněm nebo žhavými uhlíky
Vhodné je využití různých cestovních grilů. Grilovat můžeme na grilovacích miskách nebo přímo na grilovací mřížce. Pozor bychom si měli dát na to, aby se nám potravina nepřipalovala. Především na začernalé okraje. Grilovat můžeme různé druhy masa, ryb, zeleniny apod. Důležité je, aby byly potraviny čerstvé. Zásadou ale zůstává, že by se jídla měla přizpůsobit dětskému jídelníčku a neměla by být těžko stravitelná (příliš tučná, solená a kořeněná).
Ke kempování neodmyslitelně patří také klasické opékání špekáčků. Opékané buřty nepatří zrovna mezi nejzdravější jídla, ale jednou za čas, na letní dovolené, se dají tolerovat :-) . Pro doplnění takového jídla je vhodné podávat jako přílohu celozrnné pečivo a porci čerstvé zeleniny. Rodiče by měli dbát na kvalitu špekáčků, které kupují. Přednost by měli mít ty s vysokým podílem masa a nízkým obsahem soli. Pozor také na techniku opékání! Neměli bychom je opékat na přímém ohni, ale pouze nad horkým vzduchem, který z ohně stoupá vzhůru. Opékat by se měly špekáčky za stálého otáčení tak, aby nevznikala černá spálená místa. Pokud se tak stane, měla by se taková místa ořezat a vyhodit. Nikdy nekonzumovat!
b) Tepelná úprava za použití cestovního nádobí (kotlík, hrnec apod.)
Nad ohněm v kotlíku nebo na cestovním vařiči můžeme připravit různá jídla. Snadnou přípravu představují přílohy (rýže, těstoviny, brambory, luštěniny). Uvařit si můžeme také různé polévky. Neměli bychom však používat polévky instantní. Zvolit můžeme například polévky zahušťované, jako je oblíbená bramboračka. V kombinaci s pečivem ji můžeme podávat jako hlavní jídlo. Další možností, co si na dovolené ukuchtit, je z domova připravená „hotovka“.
Před odjezdem si můžeme naplánovat jídelníček a podle toho si také připravit jídla. Uvařit nebo upéct si tak můžeme např. maso na různé způsoby (pokrájené na kostičky a dušené na zelenině, či oblíbené pečené kuře), které si na cestu zavaříme do sklenic.
Různé kupované masové konzervy a hotovky jako jsou párky, guláše, a mnoho dalších, nejsou pro děti vhodné, protože obsahují velké množství tuku, soli a různého koření. Z nabídky konzerv si musíme vybírat. Vhodnější volbou je např. tuňák ve vlastní šťávě či oleji, kterého můžeme využít na přípravu zelenino-těstovinového salátu.
Můžeme využít různé varianty přípravy. Vhodnější jsou pravděpodobně přenosné vařiče, protože je jejich obsluha jednodušší – teplota ohně je stále stejná a dá se snadno regulovat. Zatím co na oheň musíme stále dohlížet a udržovat jej. Tepelná úprava pokrmu se nám může protáhnout.
c) Stravování v restauraci
V dnešní době je v kempech téměř vždy restaurace a máme tedy možnost výběru ze široké nabídky jídel. I přesto že se jedná o stravování na dovolené, neměli bychom hřešit, ale držet se zásad zdravé výživy. Přednost bychom měli dávat např. jídlům nezahuštěným, méně tučným či zeleninovým. Myslet bychom měli i na vhodný pitný režim. Namísto oblíbených limonád se osvěžit vodou nebo ředěným džusem. Na denní nabídce restaurací také bývají zařazována zvýhodněná polední meníčka, ze kterých si můžeme vybrat.