Čeho jíme málo?
Doporučení odborníků na zdravou výživu slýcháme ze všech stran. „Denně jezte dostatek cereálií, upřednostňujte celozrnné pečivo před bílým, denně 5 porcí ovoce a zeleniny, dostatek mléčných výrobků a také 2x do týdne ryby.“ Přestože většina lidí tato doporučení zná nebo je při nejmenším slyšela, nedodržuje je. Čeho se tedy hlavně nedodržování výživářských doporučení týká?
- 5x denně ovoce a zelenina
- 2x týdně ryby
- Rostlinné tuky a oleje
5x denně ovoce a zelenina
V mnoha Dotaznících stravovacích zvyklostí byl už na první pohled patrný nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Vícekrát denně jí čerstvé ovoce necelá třetina dětí, zelenina je na tom ještě podstatně hůře – pouhých 15 % dětí jí čerstvou zeleninu vícekrát za den. Zelenina a ovoce jsou cennými zdroji vitaminů, minerálních látek a vlákniny, proto bychom je měli jíst 5x denně – měly by tedy být součástí každého denního jídla dětí i dospělých. Navíc kdyby děti měly dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek z ovoce, zeleniny, luštěnin a cereálií, mléčných výrobků a masa, nemuseli by jim je rodiče denně podávat ve formě tabletek či šumivých nápojů. Takových rodičů je téměř 70 %! Všeobecně by se tyto preparáty měly užívat pouze v obdobích chřipek, oslabení imunity nebo při střídání ročních období, například při přechodu ze zimy do jara. Vždy je také třeba jejich podávání konzultovat s praktickým dětským lékaře.
2x týdně ryby
Z celé řady studií vyplývá, že ač o doporučení jíst ryby 2x do týdne víme, jen málo kdo jej dodrží. Podle Českého statistického ústavu sní průměrný Čech 5,5 kg rybího masa za rok, což odpovídá necelé jedné porci týdně. I podle dotazníků stravovacích zvyklostí není situace nijak potěšující – 56 % dětí jí ryby pouze zřídka nebo vůbec!
Ryby bychom neměli jíst jen proto, abychom si mohli 2x týdně „odškrtout“ splnění úkolu. Ryby totiž obsahují velmi důležité látky – tzv. omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které přispívají zdraví srdce a cév a u dětí navíc ke správnému růstu a duševnímu vývoji. Kyselina dokosahexaenová (DHA), která se nachází v rybím oleji je nezbytné pro stavbu mozku, tvorbu nervových drah a ochranu nervových vláken. Tím se mohou informace šířit rychleji a bezpečněji, děti se snadněji učí a lépe si pamatují.
Kyselina DHA patří do skupiny tzv. omega-3 nenasycených mastných kyselin nezajišťují jen dobré známky ve škole, ale učení a paměť podporují i dospělým a seniorům.
Nervová soustava člověka se vyvíjí již od početí, nejrychleji růste a vyzrává v prvních dvou letech života. Kyselina DHA je tedy velmi potřebná i v tomto období života, není ale třeba podávat dětem hned po narození ryby, protože dostatek nenasycených mastných kyselin omega-3 obsahuje i mateřské mléko.
Protože si naše tělo nedokáže tyto dvě látky téměř vůbec vytvořit, je třeba je přijímat ze stravy. A právě rybí tuk je jejich hlavním zdrojem, možností jsou také potravní doplňky nebo obohacené potraviny.
Rostlinné tuky a oleje
Možná vám vaše babičky nebo maminky dávají dobré rady do života. Jednou z nich je také to, že pro dítě jedině máslo, jak na pečivo a chléb, tak na vaření. Není to ale pravda. Máslo (a živočišné tuky vůbec) obsahují cholesterol a nasycené mastné kyseliny, které přispívají ke zvyšování hladiny cholesterolu a tím rozvoji aterosklerózy a dalších srdečně-cévních onemocnění.
Myslíte si, že u dětí není třeba se ještě takovými strašáky zabývat? Nemoci srdce a cév nejsou onemocnění, která propuknou ze dne na den a ani je nemůžeme jen tak chytit jako chřipku. Celou řadu let probíhají v našem těle změny, které se jednou (většinou skutečně až v dospělosti) projeví. Jejich původ je ale možné nalézt již v dětském věku. Neznamená to pochopitelně, že jedno „zhřešení“ sníží možnost zdravého života vašeho potomka, ale při dlouhodobě nesprávně složené stravě se nepříznivý výsledek dostaví.
Zdravější variantou jsou tedy rostlinné oleje a tuky, které nejenže neobsahují cholesterol, ale mají tzv. nenasycené mastné kyseliny, které zdraví srdce a cév prospívají. Tyto nenasycené mastné kyseliny – především alfa-linolenová (ALA) navíc přispívají ke správnému růstu a duševnímu vývoji dětí. Její dostatek v těle zajišťuje, že jsou jednotlivé nervové spoje pružné a informace se tak mohou šířit velmi rychle. Přispívá také k tomu, že si děti, ale i dospělí, snadněji věci pamatují a lépe se učí novým dovednostem. Kyselina alfa-linolenová také podporuje soustředění, je znám její příznivý vliv na hyperaktivní děti (syndrom ADHD) či na stavy deprese.
Rostlinné tuky a oleje tedy do zdravého jídelníčku neodmyslitelně patří. Navíc se již ani nemusíme bát škodlivých trans-mastných kyselin, které vznikaly při ztužování rostlinných olejů na tuky. Výrobní proces, který jejich vznik způsoboval již totiž většina výrobců nepoužívá.