Nasycené mastné kyseliny – bomba tikající na našem talíři
Nasycené mastné kyseliny (označované též jako SAFA) zvyšují riziko obezity a podílejí se na zvyšování hladiny zlého (LDL) cholesterolu v krvi – jednoho z rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, která představují v ČR nejčastější příčinu úmrtí. Bohužel spotřeba nasycených mastných kyselin v ČR je velmi vysoká, což potvrdila i analýza 400 pětidenních jídelníčků dospělých uživatelů e-deníku na www. ekalkulacka.cz. Obdobnou situaci jako u dospělých lze vysledovat i u dětí. Na řešení této situace se shodují odborníci a významné instituce na celém světě včetně WHO a EFSA – všichni doporučují nahrazovat nasycené mastné kyseliny nenasycenými s dostatečným zastoupením omega 3 a 6 kyselin a zařazovat do stravy potraviny se sníženým obsahem nasycených mastných kyselin. Také proto se Fórum zdravé výživy rozhodlo vyhlásit 31. květen 2011 Dnem národního povědomí o problematice nasycených mastných kyselin.
„Spojitost konzumace tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny se zdravotními riziky prokazuje řada vědeckých studií i statistik – v evropských severských zemích, kde je vyšší spotřeba živočišných tuků, je například výskyt chorob srdce a cév významně vyšší než v oblasti Středomoří, kde živočišných tuků konzumují méně,“ vysvětluje MUDr. Michal Vrablík, PhD. ze III. interní kliniky VFN. Bez tuků se lidské tělo neobejde. Neměli bychom je proto z naší stravy vyřazovat, jen bychom si měli hlídat jak množství, tak kvalitu a vybírat si zejména tzv. dobré tuky, které jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin včetně esenciálních jako je omega 3 a 6. Tyto tuky pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi a v případě, že ve stravě nahradíte nasycené mastné kyseliny nenasycenými, dochází ke snížení hladiny cholesterolu.
Vysoký příjem nasycených mastných kyselin prokázal také aktuální průzkum Fóra zdravé výživy provedený v letošním roce na vzorku 400 uživatelů programu e-deník na www.ekalkulacka.cz. Zatímco u mužů překročila tolerovanou denní dávku 20 g nasycených mastných kyselin (SAFA) téměř polovina, u žen byla situace příznivější. Vyšší než tolerovanou denní dávku zkonzumovala necelá třetina žen. Na druhou stranu to byla právě žena, která se spotřebou 46 g SAFA za den získala pomyslné prvenství v nejvyšším zkonzumovaném množství.
Situace není lepší ani u dětí. „Je třeba si uvědomit, že dětský organismus nadměrnou konzumací špatných tuků trpí a negativní zdravotní následky na sebe obvykle nenechají dlouho čekat,“ konstatuje dětská obezitoložka Alexandra Moravcová. Nevhodný jídelníček s nadměrným zastoupením špatných tuků zvyšuje riziko obezity už v dětském věku a navíc vytváří základ pro rozvoj nemocí srdce a cév v dospělosti. Je proto velmi žádoucí, aby rodiče dbali na kvalitní stravu svých dětí už od nejútlejšího věku. „Alarmující je, že dnes už i malé děti trpí např. vysokým krevním tlakem. To by bylo ještě před 20 lety téměř nemyslitelné. V dospělém věku pak tyto děti velmi často trpí některým z onemocnění srdce a cév,“ doplňuje MUDr. Moravcová.
Tiskové materiály v plném znění jsou ke stažení na: http://www.vyzivadeti.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/nasycene-tuky-bomba-tikajici-na-nasem-taliri-3152011/