Začátek prázdnin na výletě
Jedeme, jdeme, letíme a s láskou svačíme. Při cestování s dětmi musíme myslet na jejich bezpečnost a na jejich pohodlí. A naší bezpečnost a pohodlí výrazně ovlivní spojenost dítěte. Vždyť odpočinuté a dobře najedené dítě je tím nejúžasnějším parťákem na cesty. A jakou svačinu ratolesti připravit? Pokud se rodiče stravují zdravě, tak se výletní svačina pro dítě nemusí lišit složením od svačiny rodičů, stačí jen přizpůsobit množství. Vždyť nejlépe a nejjednodušeji se dítě učí zdravé životosprávě napodobováním rodičů a sourozenců.
Základem je mít na výletě nebo i během cestování dostatek tekutin. V horkých dnech může u dětí dojít častěji k dehydrataci a jejími prvními příznaky může být bolest hlavy či únava. Není důležité jenom množství tekutin, ale i výběr, který pro pitný režim dítěte zvolíte. Základem zůstává stolní voda, kterou lze kombinovat i s vodou minerální. Ta tělu dodává také minerální látky, jejichž zvýšené množství je mnohdy při dlouhém cestování pro dětský organizmus důležité. Dále mohou děti pít různé ovocné čaje. V horkých letních dnech lépe osvěží nápoj vlažný než ledový.
K jídlu bychom měli připravit svačinu dobře stravitelnou, netučnou a s obsahem vlákniny. Nemělo by chybět ovoce a zelenina – z domova omyté a nakrájené na menší kousky v krabičce.
Svačinky vhodné pro naše nejmenší děti (3-6 let):
Pro takto malé děti by mělo být základem bílé pečivo (které má v tomto věku ještě stále přednost před celozrnným). Na výběr – houska, rohlík, toastový chléb. Vhodným doplňkem pečiva je například sýr Lučina, Cottage sýr nebo připravte např. ochucenou tvarohovou pomazánku. Součástí každého jídla by mělo být vždy ovoce nebo zelenina, a proto jej nevynechávejte ani na cestách. Nejvhodnější pro takto malé děti je například jablko, které osvěží, banán apod.
Svačinky pro děti mladšího školního věku (7-10 let):
I zde platím, že děti v tomto věku by měly jíst převážně pečivo bílé. Vhodnou variantou je například obložený sendvič na jehož přípravu potřebujeme: světlý toustový chléb mírně potřený rostlinným tukem a obložená tvrdým sýrem a i zde platí pravidlo, doplnit zeleninu nebo ovoce, které dodá tělu nejen vitaminy a minerální látky ale také tekutiny a vlákninu, která tělo zasytí na delší dobu. Vhodnými druhy jsou například papriky, salátová okurka, ledový salát, jablko, pomeranč apod.
Svačinky pro děti staršího školního věku (11-15 let):
V tomto věku již můžeme zařadit celozrnné pečivo, které může být každodenní součást zdravého jídelníčku. Celozrnný rohlík (bagetu, housku, bulku apod.), mírně potřete rostlinným tukem a sendvič obložte například kuřecí šunkou, různými druhy sýrů, které nepodléhají rychlé zkáze jako je např. sýr ementálského a eidamského typu a samozřejmě opět nezapomínejte na dostatek zeleniny (ledový salát, rajče, paprika, salátová okurka, ředkvičky apod.).
Co by rozhodně mělo a co nemělo chybět?
Velice vhodné je zabalit si ovoce a zeleninu. Doma ji můžete omýt, oloupat, nakrájet, zkrátka připravit ke konzumaci. Šťavnaté plody představují v horku příjemné osvěžení.
Místo sušenek, čokolád a jiných sladkých pamlsků můžete pro zpestření zařadit müsli tyčinky bez polev, které se Vám, na rozdíl od čokolád či sušenek s náplní, nerozpustí a hlavně nedodají zbytečně velké množství energie. Nedávejte dětem sladké limonády, které nejenže zvyšují energetický příjem, ale stejně jako sladkosti mohou způsobovat nevolnost a zvracení.
Zapomeňte na řízky, uzené, kuře, paštiky, uzeniny. Tyto potraviny podléhají snadno zkáze a teplé prostředí mnoha hodin v dopravním prostředku znamená potenciální riziko střevních obtíží. Pokud si přesto takovouto stravu na cestu vezmete, měli byste ji zkonzumovat do čtyř hodin od její přípravy a přepravovat nejlépe v přenosné lednici. Namísto uzenin vyberte raději tvrdý sýr, nejlépe ve vakuovém balení.