Tento web podporuje

Až se žízeň zeptá…

…bude pozdě. Tělo je totiž v okamžiku, kdy ji pocítí, už dehydrované. Vysvětlujte to ale dětem. Umí vaše ratolesti pít samy a dobrovolně, nebo za nimi běháte se sklenicí? A máte jasno v tom, kolik pití je málo a kolik moc?

Základní pravidla znáte. Nejlepší k pití je voda, následují ředěné ovocné šťávy, ovocné čaje či limonády domácí výroby. Pokud během rodinné oslavy nabídnete svému potomkovi jednu sklenku kolového nápoje, případně jinou limonádu s bublinkami, jistě se nic neděje, ale v nabídce by se měla objevit výjimečně a ideálně naředěná vodou.

HLÍDEJTE OBJEM…

Množství tekutin pro dítě na den je závislé na věku, hmotnosti a fyzické aktivitě. Tabulku s orientačním doporučeným množstvím tekutin najdete například na stránkách www.vyzivadeti.cz. Zohlednit by se měl samozřejmě také jídelníček (třeba meloun je tvořen z asi 90 % vodou) a samozřejmě individuální potřeby dítěte. Některé je odmalička zvyklé co pět minut si disciplinovaně cucnout připraveného pití, jiné do sebe obrátí skleničku za dvě hodiny. Na tom ani tak nezáleží, problém však nastává, pokud dítě přestává močit, moč je sytě zabarvená, nebo naopak vodová, bez barvy a k odbíhání na toaletu dochází častěji než jednou za půl hodiny. K „převodnění“ může dojít, jestliže dítě v krátké době vypije více než 3 litry vody. Hrozí „otrava bezsolutovou vodou“ projevující se křečemi či v opravdu výjimečných případech otokem mozku.

NEŽ ZAZVONÍ

Vysvětlete dítěti, že mu lahvičku s pitím nedáváte do batůžku jen tak pro legraci a že ji opravdu musí vypít. Oznámení o tom, že během dne nemuselo na toaletu, vám radost neudělá. Proč? Nedostatečný pitný režim může způsobit únavu, bolesti hlavy, vyčerpanost či nepozornost. Učitelé dnes umožňují popíjet i během vyučování, pořiďte tedy dítěti cool lahvičku, aby si ji na lavici hrdě postavilo a mělo ji stále na dosah.

POZOR NA SLADKÉ LIMONÁDY

Řada současných vědeckých studií potvrzuje, že sladké nealkoholické nápoje a limonády přispívají ke globální obezitě. „Děti, které pijí více slazených nápojů, mají podstatně vyšší váhu než jejich vrstevníci. Důvodem jsou kalorie obsažené ve slazených nápojích,“ uvádí americká studie Cornell University. Také statistická data Evropské komise mluví jasně: Každé třetí dítě ve věku 6 až 9 let trpí nadváhou nebo obezitou. A limonády k tomu přispívají velkou měrou, v průměru totiž obsahují patnáct až osmnáct lžiček cukru. Sladké limonády mají ovšem ještě více negativ. Kromě vysokého obsahu cukru, který může zhoršovat koncentraci a zapříčiňovat hyperaktivitu, v nich najdeme i řadu konzervantů, umělých dochucovadel a barviv. A i ty mohou mít (podobně jako cukr) negativní vliv na duševní a psychické výkony dětí a vyšší kazivost zubů. Další nevýhodou slazených limonád je skutečnost, že neuspokojují pocit žízně. A kvůli tomu pak děti pijí stále víc a přijímají tak naprosto přemrštěné kalorické bomby, jež jejich tělo nemůže zpracovat a tloustne. Pitný režim může dítě ovlivnit i v jiném směru. Věděla jste třeba, že dostatečný přísun tekutin je základem také pro intelektuální výkon? Jestliže má vaše dítě problém s koncentrací, podívejte se na to, co a jak často během dne pije. Pokud jsou vaše ratolesti zvyklé pít vodu či mix vody s ovocnou šťávou, máte vyhráno. Výzkum doktora Alexe Schausse z Kalifornie totiž prokázal, že po vyloučení cukru ze stravy se dětem zlepšují školní výsledky. Kvalitní minerální vody obsahují řadu zdraví prospěšných minerálů, které se právě z vody do těla vstřebávají nejlépe. Vody s vyšším obsahem hořčíku jsou vhodné nejenom jako prevence svalových křečí, ale i proti únavě, stresu a nesoustředění. Skvělou alternativou jsou také pramenité vody a u menších dětí vody kojenecké. V jiné vědecké studii z Německa se ukázalo, že ty děti, které dostatečně pijí, mají ve škole lepší výkony než jejich vrstevníci, kteří jsou dehydrovaní. Studenti dodržující správný pitný režim se lépe koncentrují a méně stresují, zlepšuje se i krátkodobá paměť. Z toho vyplývá, že nejen poctivé učení tak může napomoct k lepším známkám.

Tipy, jak děti naučit zdravě pít

Radí nutriční terapeutka Hana Knížková:

STOLUJTE
Ke každému jídlu dětem naservírujte také skleničku vody.
VIDITELNÉ MÍSTO
Nechte džbán s vodou (domácí limonádou) na viditelném místě, kolem kterého chodí často celá rodina (například stolek v chodbě).
OZDOBTE SKLENICE
Okraje sklenic ozdobte čerstvým ovocem, píchněte do ovoce deštníček nebo jen vložte do sklenice obyčejné brčko.
LÁHEV PRO KAŽDÉHO
Pokud chcete mít dokonalý přehled, ráno připravte každému z rodiny láhev vody a během dne kontroluj te, kolik dítě vypilo. Zpočátku si stanovte cíl – poledne a odpoledne označte fixem.
SPRÁVNÁ TEPLOTA
Důležitá je i teplota nápoje, který dítěti podáváte. Obecně platí, že nápoje by měly být přiměřeně teplé (přibližně 20–25 °C). Hodně vychlazené, nebo naopak velmi horké nápoje nejsou pro organismus příliš vhodné – tělo se může s výrazným tepelným rozdílem hůře vyrovnávat a může dojít i k bolestem břicha.

Publikováno v časopise MAMINKA, 28.8.2014