Tento web podporuje

Mýty o výživě

Je jedno, co jíme. Většina nemocí je stejně dědičná.

Podle výzkumů je možné svůj zdravotní stav ovlivnit životním stylem až ze 30 %. Jedním z jeho hlavních faktorů je pochopitelně i jídelníček, který se na našem zdravotním stavu může podepsat jak v pozitivním, tak i v negativním směru. Správný jídelníček pomáhá v prevenci např. srdečně-cévních nemocí, nádorových onemocnění, některých onemocnění metabolických, hladiny cholesterolu a tuků v krvi, obezity aj.

Teplé jídlo 2x denně je nutnost.

Není, avšak neustále bychom měli mít na paměti zásady vyvážené stravy. Např. místo chleba s máslem a se salámem je mnohem vhodnější chléb, rostlinný tuk, plátek tvrdého sýra a několik kousků zeleniny.

Polévka je nezbytnou součástí oběda.

Polévku není nutné podávat vždy, záleží na složení oběda a na chutích dítěte. Polévka může povzbudit chuť k jídlu, v chladnějších dnech může zahřát, sytější polévku můžeme podávat i jako samostatné jídlo.

Více tuku = více cholesterolu.

Množství tuku v potravinách množství cholesterolu neovlivňuje. Rozdíl je dobře viditelný třeba u tuků k namazání na pečivo – zatímco máslo má asi 82 g tuku a téměř 300 mg cholesterolu ve 100 g. Rostlinný olej má tuku téměř 100 % a cholesterol žádný. Rozdíly jsou samozřejmě i u nejrůznějších druhů masa, mléčných výrobků apod.

Dítě z oplácanosti vyroste.

Dětský věk je specifický tím, že dochází k růstovým skokům – v některých obdobích výška stagnuje a pak dítě najednou hodně vyroste. Rodiče by však na to neměli spoléhat a měli by udržovat správnou životosprávu dítěte s dostatkem pohybu.

Dítě je třeba nutit, aby vše dojídalo.

Rodiče by měli vědět, kdy má dítě už dost a jaké jídlo mu chutná či nechutná. Pokud budou dítě do jídla nutit, může si k němu vypěstovat odpor. Zároveň by však rodiče neměli podléhat nátlaku dítěte a podřizovat se jeho chutím, protože to by mohlo vést k přejídání, nevyváženému jídelníčku či dalším problémům (např. k obezitě).

Dítě musí mít denně maso.

Nemusí, avšak strava dítěte by měla být pestrá a vyvážená, proto maso z jídelníčku nevynecháváme. Dáváme však přednost masu libovému, drůbeži, rybám (pozor na kosti).

Je jedno, jaké mléčné výrobky dítě dostává.

Dítě potřebuje ke svému růstu také kvalitní mléko a mléčné výrobky. Vhodnější jsou výrobky se sníženým množstvím tuku (ne však nízkotučné) a prospěšné jsou i zakysané mléčné výrobky.