Tento web podporuje

Poruchy příjmu potravy se dají léčit

Musíte však přijít včas!

Anorexie je nebezpečná nemoc, s níž se potýkají hlavně dívky v pubertě. Psychologové se ale setkávají ve svých ordinacích nezřídka i s děvčaty, jimž ještě nebylo ani deset let, a přesto už trpí anorexií. Proč se hranice posunula níže? A co je v ordinaci specialisty na poruchy příjmu potravy čeká?

Poruchami příjmu potravy trpí asi šest procent dospívajících. Statistika však zahrnuje pouze ty, kteří se léčí u odborníků. Psycholog Jan Kulhánek, který se na tuto problematiku dlouhodobě zaměřuje, si je jist tím, že nemocných je dlouhodobě víc. Zároveň upozorňuje na to, že věk pacientek stále klesá. „Existují i případy onemocnění před nástupem puberty; já sám jsem potkal šestiletou anorektičku, opakovaně pak dívky s anorexií ve věku osm až devět let. Hodně to souvisí s patologickým zacházením s jídlem v rodině. Takto nemocné dívky mají často anorektickou matku nebo někdo z rodičů opakovaně drží různé diety. Jídlo také bývá častým rodinným tématem -probírá se třeba postava, co je v jídle zdravé a nezdravé nebo obezita ostatních,“ upozorňuje odborník. Dobré je vědět to, že nejde jen o holčičí záležitost; anorexií totiž mohou klidně onemocnět i kluci. „Ti se však méně často dostanou do léčení k odborníkovi, a to právě proto, že rodina ani neví, že touto poruchou mohou trpět. Bohužel často nedostanou dobré informace ani od lékaře. Mladí muži se za své problémy s jídlem a postavou hodně stydí, a také se více vyhýbají léčbě,“ konstatuje Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

Sledujte, jak moc dítě řeší jídlo

Nějaký ten špíček na bocích nebo břiše řeší skoro každá dívka. Jak ale rozpoznat, že už je její chování stran jídla problematické? Co by mělo rodiče varovat? „Měli by vědět, že taková nemoc existuje a že to může potkat i jejich dítě, přestože se zdá být bezproblémové. Pak by je mělo upozornit, když se zejména dcera začne hodně zajímat o diety, začne je studovat třeba i na internetu a vyžaduje-li například nakupování časopisů o jídle,“ vyjmenovává odborník. Dalším signálem by pro rodiče měl být fakt, že dítě odmítá jídla, která dosud běžně jedlo, opakovaně se váží nebo si nosí jídlo od stolu do svého pokoje. Obzvláště dívky jsou výjimečně vynalézavé ve vymýšlení výmluv, a tak rodičům často trvá poměrně dlouho, než pochopí, že večeře, kterou si dcera z nejrůznějších smyšlených důvodů odnáší pravidelně do svého pokoje, končí všude jinde než v jejím žaludku. Pak už následuje uzavírání se dívek do sebe, méně komunikace s rodiči, podrážděnost nebo extrémní cvičení.

S návštěvou odborníka neotálejte

Pokud u svého dítěte takové chování pozorujete, měli byste se co nejdříve obrátit na odborníka. Odmítá-li jít k psychologovi, trvejte na svém a přesvědčte je. „Rodiče mají za neplnoleté dítě odpovědnost a nemohou se řídit pouze tím, že dítě problém řešit nechce. Nemocné dítě se většinou bojí toho, že ho psycholog bude nutit jíst, že ho pošle do nemocnice, že na něj bude někdo protivný, že to budou špatně snášet rodiče,“ říká psychoterapeut Jan Kulhánek. Návštěvy u psychologa se ale nikdo nemusí bát, jde jen o povídání. „Potřebuji zjistit, jak na tom dítě je, nejen s váhou, ale hlavně s představou o tom, co mu je, zda si uvědomuje své problémy, zda je nezlehčuje. Pak většinou následuje motivační rozhovor, někdy i opakovaný, během něhož se snažím dítě i rodiče získat pro spolupráci. Tady záleží hodně na tom, co je k tomu zapotřebí – někteří lidé potřebují více kvalitních informací, jiní povzbuzení a získání důvěry, že problému rozumím. Sama léčba je dost individuální, hodně záleží na tom, v jaké fázi nemoci se ke mně rodina s dítětem dostane,“ popisuje Jan Kulhánek. Spolupráce rodiny je pro úspěšnou léčbu naprosto nutná. „Často je metodou první volby rodinná terapie. Ta pomáhá všem lépe nemoci porozumět a lépe nastavit společně podmínky pro uzdravení. Rodiče posiluje v jejich rodičovských kompetencích, děti učí s okolím lépe komunikovat, a všem dává pocítit to, že jim na sobě vzájemně záleží,“vysvětluje psycholog.

Děti mohou skončit i v nemocnici

Délka léčby úzce souvisí s tím, v jakém stavu přijde nemocný za psychoterapeutem.
Pokud trvá nemoc pár měsíců, dá se úspěchu v léčbě dosáhnout také v řádech měsíců. U dětí může pomoci i dětský lékař, který hlídá váhu. To, zda stačí dítěti k tomu, aby se uzdravilo, jen návštěvy u psychologa, záleží hlavně na míře spolupráce dítěte s psychoterapeutem. „Pokud dítě léčbu v ambulanci odmítá, nezbývá než ho poslat do nemocnice. Dalším důvodem pro hospitalizaci je extrémně špatný zdravotní stav -velká vyhublost, omdlévání, neschopnost začít něco jíst nebo myšlenky na sebevraždu,“ říká odborník a pokračuje: „Anorektičky se v nemocnici musí nejprve naučit znovu pravidelně jíst. Teprve pak začnou lékaře a psychology, kteří jim chtějí pomoci, vůbec vnímat. Potřebují zkrátka vyčistit hlavu a nemyslet jen na hubnutí.“

Příčin je více

Během terapií s dětmi a dospívajícími pátrá psychoterapeut po příčinách poruch příjmu potravy. Dívky i chlapci nejčastěji uvádějí, že se sebou nejsou spokojeni, že nejsou spokojeni se svou postavou a mají pochybnosti, zda jsou pro druhé zajímaví a atraktivní. „Pak už se to dost rozchází – někteří měli dříve problém s nadváhou a přehnali to na druhou stranu, jiní hubnou kvůli vrcholovému sportu, u dalších je spouštěčem náročná situace v rodině, třeba rozvod nebo úmrtí blízké osoby, důvodem poruch příjmu potravy bývá i šikana ve škole,“ upozorňuje odborník.

Bulimie přichází o něco později

Na rozdíl od anorexie, která může potrápit i dívky na prahu puberty, přichází bulimie, další z poruch příjmu potravy, která se projevuje opakovaným přejídáním a zvracením, zpravidla o něco později, až kolem 15. roku. Podle Jana Kulhánka se také stává, že některé z anorektiček v pozdějším věku přejdou do bulimie. „Důležité jsou i jejich povahové rysy. Anorektičky mívají pevnou vůli, kterou využijí především k tomu, že nejedí. Anorexie postupně zvyšuje perfekcionismus, lidé, kteří jí trpí, se postupně uzavírají do sebe. Zvyšuje se také soutěživost a neustálé porovnávání se s druhými. Naopak lidé s bulimií mají stále větší a větší problém s nezdrženlivostí, chybí jim vnitřní disciplína. Poruchy příjmu potravy mají hodně společného se závislostmi. Stejně jako se mění povaha člověka, který propadne alkoholu, mění se postupně i osobnost člověka, který dlouhodobě trpí poruchou příjmu potravy,“ uzavírá odborník.

DÉLKA LÉČBY ANOREXIE ÚZCE SOUVISÍ S TÍM, V JAKÉM STAVU PŘIJDE NEMOCNÝ ZA PSYCHOTERAPEUTEM. POKUD NEMOC TRVÁ PÁR MĚSÍCŮ, DÁ SE ÚSPĚCHU V LÉČBĚ DOSÁHNOUT TAKÉ V ŘÁDECH MĚSÍCŮ.

ZEPTALI JSME SE ZA VÁS » Mgr. Jana Kulhánka z Psychoterapie Andžl (kontakt na www.psychoterapie-andel.cz) Je anorexie zcela vyléčitelná? Určitě vyléčitelná je. Část lidí se jí zbaví úplně, protože ji prostě ke svému životu přestanou potřebovat. Každý, kdo se léčí, udělá pokrok k lepšímu. Obecně však platí, že čím kratší dobu porucha trvá, tím větší je šance na úplné uzdravení.“ Signálem by pro rodiče měl být například fakt, že dítě odmítá jídla, která dosud běžně jedlo, opakovaně se váží nebo si nosí jídlo od stolu do svého pokoje. Obzvláště dívky jsou výjimečně vynalézavé ve vymýšlení výmluv, a tak rodičům často trvá poměrně dlouho, než pochopí, že večeře, kterou si dcera z nejrůznějších smyšlených důvodů odnáší pravidelně do svého pokoje, končí všude jinde než v jejím žaludku.

PŘIBLIŽNĚ PĚT PROCENT NEMOCNÝCH DIAGNÓZU ANOREXIE NEPŘEŽIJE. VČASNÉ ODHALENÍ NEMOCI PŘITOM ZÁSADNĚ ZVYŠUJE ŠANCI NA UZDRAVENÍ.

PTALI JSME SE VIP Melánie Vančurové, bývalé profesionální modelky Setkala jste se někdy s někým, kdo trpěl anorexií a co si o tomto problému myslíte? Mentální anorexie je problémem dnešní doby. Sama jsem léta pracovala jako profesionální modelka, respektive tehdy se nám říkalo manekýnky, a pokud vím, tak žádná z mých kolegyň, ani já sama, jsme tímto problémem netrpěly. Byly jsme štíhlé, ale nikdo po nás nevyžadoval rachitické tvary, takže jsme se nemusely trápit hlady. Anorexie je psychický problém a je potřeba ho zachytit co nejdřív, aby ještě bylo možné s ním bojovat. Jelikož se to týká hlavně mladých dívek, je na rodičích, aby si svých potomků víc všímali.

CO SI PAMATOVAT Přibližně pět procent nemocných diagnózu anorexie nepřežije. Včasné odhalení nemoci přitom zásadně zvyšuje šanci na uzdravení. Poradenské centrum Výživa dětí proto zvolilo právě anorexii za jedno ze svých hlavních letošních edukačních témat. Nový spot plný informací jak pro nejohroženější skupinu dětí, tak pro jejich rodiče, ve kterém kromě odborníků vystupují s reálným životním příběhem i právě léčená mladá dívka a její matka, je k vidění na www.vyzivadeti.cz a promítá se i v čekárnách ordinací dětských a praktických lékařů po celé České republice.

Publikováno: Zdraví, 20.6.2014