Tento web podporuje

Tlustým kojencům hrozí v budoucnu obezita

Rapidní nárůst váhy v prvních měsících života může zvyšovat riziko obezity v dětství, konstatuje nová studie Harvardské univerzity. Odborníci se většinou shodují na tom, že za přibývající obezitou dětí je nedostatek pohybu a všudypřítomné nezdravé potraviny. Nyní ovšem experti přišli s průlomovým zjištěním, že jednu z hlavních příčin dětské obezity je potřeba hledat už v raném kojeneckém věku. Podle nejnovější studie publikované v časopise Pediatrics je velmi důležité sledovat děti během jídla. Podstatné je vypozorovat, kdy jsou již nasycené a také je podporovat v pití dostatečného množství vody. Jen tak je možné uhlídat jejich váhu, aby se předešlo pozdější obezitě.

Počet obézních dětí především ve vyspělých zemích se velmi rychle zvyšuje i přesto, že epidemie obezity je spojena se závažnými zdravotními problémy. Mezi ně patří především zvýšené riziko srdečních onemocnění, cukrovka a rakovina.

Kritický kojenecký věk

Výsledky výzkumu jsou založené na nové studii vědců z Harvardské univerzity a Dětské nemocnice v Bostonu. „Stoupají důkazy, že rapidní nárůst váhy v kojeneckém věku zvyšuje riziko pozdější obezity více než vysoká porodní váha,“ říká vedoucí autorka studie Elsie Taverasová, profesorka a spoluředitelka One Step Ahead kliniky z Dětské nemocnice v Bostonu. „Kojenecký věk může být kritickým obdobím, během něhož lze zabránit dětské obezitě a s ní spojenými následky,“ dodala Taverasová.

Harvardští vědci zdůrazňují, že dětská obezita nemusí nutně znamenat obezitu v dospělosti, ale rozhodně zvyšuje její riziko. Proto je důležité vzdělat rodiče o zdravém stravování kojenců a pomoci jim rozpoznat, kdy je dítě již nasycené. Výsledky studie jsou přesvědčivé Výzkumný tým sestavil skupinu 559 párů ve složení matka+dítě a studoval nárůst váhy v kojeneckém věku a následný tříroční vývoj dítěte. Tým sledoval nejen váhu a výšku dítěte, ale také jak rychle děti přibíraly.

Spojitost mezi rychlých nárůstem váhy kojenců a pozdější obezitou byla pozoruhodná i pro předčasně narozené děti či pro děti s podváhou při porodu. Například dvě děti se stejnou porodní váhou měly po šesti měsících rozdíl ve váze kolem 600 gramů. Těžšímu z těchto dvou dětí ovšem hrozí zvýšené riziko obezity o 40 procent. Většina předchozích studií se soustředila pouze na váhu samotnou. Podle vědeckého týmu z Harvardu ovšem porovnání s výškou dítěte přináší mnohem lepší poznatky o případné obezitě v pozdějším věku.

Správné stravování již od narození

„Stále potřebujeme vědět mnohem více, abychom porozuměli celému mechanismu,“ říká Taverasová. „Ale zjištěné údaje jasně ukazují, jak nejranější vývoj může mít dlouhotrvající vliv na dítě.“ Vědci opakovaně upozorňují na to, jak jsou důležité správné stravovací návyky již v raném věku. „Správným a přiměřeným stravováním bez přejídání lze předejít obezitě v pozdějším věku,“ tvrdí expertní tým.

Publikováno 8.5.2009 na zdravi.iDnes.cz