Tento web podporuje

Infekčnost klíšťat zjišťují odborníci

Je běžné, že když na dítěti nalezneme klíště, děsíme se, zda není infikováno boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Dnes již nemusíte sledovat ranku, zda se kolem nevytvořila skvrna. Stačí, když klíště pošlete do specializované laboratoře, kde Vám do 5 dnů řeknou, zda klíště bylo či nebylo infikováno. Bližší informace naleznete na kliste.cz.

Když jsme byli mladí, z toho, že jsme „chytili“ klíště, jsme si nic nedělali. Teď je ale všechno jinak. Důvodem jsou vážná onemocnění, která může klíště způsobit – borelióza a klíšťová encefalitida. K jejich úspěšné léčbě je přitom důležité hlavně jejich včasné rozpoznání. Každé zakousnuté klíště se tak pro mnoho lidí stává strašákem a důvodem ke každodennímu sledování ranky a čekání, zda se kolem ní objeví skvrna.

Dnes je již tato nejistota zbytečná. Stačí pouze odstraněné klíště nevyhazovat či nepálit (jak nám radili naši rodiče), ale odeslat ho do specializované laboratoře, která určí, zda je klíště infikováno či nikoli. Cena vyšetření je v případě boreliózy 519,- Kč a encefalitidy 678,- Kč a pojišťovna ho nehradí. Výsledek obdrží ti, kteří tuto službu využijí, do 5 pracovních dnů od dodání klíštěte do laboratoře.

Pomocníkem při správném odstranění klíštěte a zaslání do laboratoře může být pro všechny Tick – test, sada obsahující pinzetu, dezinfekční tampóny a vše, co je potřebné k odeslání klíštěte na testování. Sadu je možné zakoupit v lékárně nebo zdravotnických potřebách či přes internet na kliste.cz.

Borelióza

Borelióza je infekční nemoc přenášená klíšťaty, kterou ročně onemocní 3 000 lidí. Po napadení infikovaným klíštětem jsou první příznaky pozorovatelné několik dní až týdnů po infekci. Hlavním příznakem je zarudnutí pokožky v místě přisátí klíštěte, které může být provázeno horečkou, únavou, malátností nebo zvracením. Nemoc ale může propuknout bez jakýchkoli příznaků a bez varování tak přejít do těžko léčitelných chronických forem. Ty mají formu chronických zánětů kůže, zánětů kloubů a šlach nebo onemocnění nervové soustavy (neuroboreliózy) či dalších orgánů (srdce, oči). Důležitá je proto včasná diagnóza.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku přenášené klíšťaty, které se projeví po sedmi až čtrnácti dnech od přisátí. Jejich promořenost se v ČR pohybuje okolo 4 %. V určitých oblastech – v tzv. přírodních ohniscích nákazy může však promořenost klíšťat až několikanásobně stoupnout. V první fázi připomíná encefalitida virové onemocnění dýchacích cest doprovázené horečkami. Nutné je její rozpoznání a klid na lůžku. Pokud onemocnění přejde do druhé fáze, dojde k napadení centrálního nervového systému. Intenzita příznaků přitom závisí na celkové odolnosti organizmu a právě na fyzické námaze nemocného.

Více informací a adresu laboratoře naleznete na kliste.cz.